březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Během druhé poloviny října se ve stáji afrických kopytníků narodila dvě mláďata kudu velkých. Pro matku samičky je to její druhé mládě, ale první, které zvládá odchovávat. Sameček se narodil zkušené devítileté samici Moně, pro kterou to byl již šestý porod a byl dozajista nejtěžší.Přirozený porod u antilop probíhá velmi rychle a obvykle samice po vypuzení předních končetin a hlavy mládě vytlačí do několika minut. Tentokrát bylo mládě tak velké, že jsme matce museli pomoci. Monu veterinářka uspala, mládě jsme opatrně vytáhli a tím jsme jim oběma zachránili život. I přes to, že byl sameček trochu přidušený, ihned po opuštění porodních cest se vzpamatoval a snažil se…
Druhá říjnová neděle se na statku v Zoo Plzeň stala oslavou chovu hospodářských zvířat. Stejně jako v loňském roce jsme se rozhodli náš chovatelský den rozšířit nejen o prezentaci Českého svazu chovatelů, ale i Českého svazu chovatelů ovcí a koz, Českého rybářského svazu a včelařství.I přes nepříznivé počasí, kdy od rána téměř nepřetržitě mrholilo, se nakonec našlo velké množství návštěvníků, kteří ochutnali domácí kozí sýr, voňavý med přímo od včelaře či šťavnaté jablíčko z regionálního sadu v Nebílovech. V jednu hodinu odpoledne proběhlo odborné posuzování nejdříve české krátkosrsté kozy a poté se mohli návštěvníci zblízka seznámit se všemi českými…
Každý, kdo v poslední době navštívil statek v Zoo Plzeň si jistě povšiml, že v centrálním výběhu pro koně a krávy je pěkně živo. Celý den tam dovádí dvě telata českých červinek. Býček se narodil krávě Broskvičce 25. září a dlouho očekávaná jalovička krávě Bobuli 19. října.Vzácné starobylé plemeno česká červinka chováme v naší zoo od roku 2016, kdy jsme se rozhodli chovat převážně česká plemena hospodářských zvířat. První tele se narodilo v roce 2018 a to právě kráva Broskvička, kterou jsme si u nás nechali. Od té doby, se u nás narodilo již šest býčků, jalovičky jsme se dočkali až letos.Naše malé stádečko, jehož součástí je i kobyla Mery plemene…
I v letošním roce jsme se dočkali mláďat kapybar. Nejprve porodila samice Silvie mládě 24. září a o devět dní později samice Senta také jedináčka. Kapybara, největší žijící hlodavec, příbuzný morčatům, žije v okolí řek v Jižní Americe.Ve vodě hledá úkryt i potravu. Její tělo je tomuto prostředí velmi dobře přizpůsobeno. Mezi prsty má plovací blány, proto velmi dobře plave a při potápění dokáže dobře vidět i pod vodou.Žije v rodinných skupinkách, kdy si dominantní samec hájí teritorium s několika samicemi a jejich mláďaty.Mláďata se po dlouhé březosti trvající kolem 150 dnů rodí velmi dobře vyvinutá. Jsou to malé kopie svých rodičů.Jejich…
Pekari páskovaný je druh jihoamerického sudokopytníka patřící do velké rodiny prasat. Oproti známějším divokým prasatům se liší vývojově složitějším žaludkem, velmi krátkým ocasem a rozdílným růstem špičáků. Typické jsou pro něj pachové žlázy, které používá ke komunikaci s ostatními jedinci.V přírodě obývá tropické a subtropické lesy až polopouště Jižní a Střední Ameriky. Žije v malých rodinných skupinách kolem deseti zvířat. Samice po pětiměsíční březosti obvykle rodí jedno až čtyři mláďata. Jde o všežravce živícího se různými částmi rostlin, plody, hlízami, hmyzem v menší míře malými živočichy, nepohrdne ani pro ostatní nepoživatelnými opunciemi. Tento druh se rád…
Naši ošetřovatelé Aleš Zíka a Tomáš Winkelhöfer se v roce 2019 zúčastnili terénního výjezdu za herpetofaunou do Jordánska. Čtenáři časopisu IRIS se mohli o této cestě dozvědět více v jeho minulých číslech (4/2019 a 2/2021), která jsou pro zájemce dostupná ke stažení z archivu webových stránek Zoo Plzeň. Herpetologická pozorování z cesty a objev do té doby v Jordánsku nezaznamenaného druhu gekona Trigonodactylus arabicus byly rovněž zveřejněny v zahraničních odborných časopisech Jordan Journal of Natural History a Saudi Journal of Biological Sciences. Po čtyřech letech slaví jordánská expedice další úspěch.…
Pokud Vám přijde titulek do jiné doby nebo nějak nepatřičný, opak je pravdou. Přítomnost osoby umně zacházející s proutím má hned dvě téměř neomezená využití. Jedním, logicky se nabízejícím, jsou hnízda, ošatky pro ptáky rozličných velikostí a nároků. Plzeňská zoo jich chová přes 400 druhů. Pomoci se začátkem budování hnízda lze zejména druhů brodivým, čápům, volavkám a podobným.Druhou velkou oblastí je enrichment zvířat, různé hračky, překvapení a podobné zpestření jejich života. Nabízí se například pomlázky pro šimpanze, nebo proutěné koule různé velikosti. Hračka je tak plně přírodní. Tyto koule se mohou použít k …
V neděli 13. srpna se v africké stáji narodila samička africké antilopy, buvolce běločelého. Vzhledem k tomu, že matkou je již čtrnáctiletá samice Myka pocházející z holandského Beekse Bergenu jejíž poslední mládě se narodilo před pěti lety, je toto mládě pro nás malý zázrak.Buvolec běločelý je jihoafrická antilopa žijící v otevřených savanách, dosahující váhy 60-80 kg. Má tmavě hnědou srst v různých odstínech v závislosti na věku a ročním období, a kromě typické bílé lysiny i bílé nohy. Obě pohlaví mají rohy a jen těžko se od sebe dá odlišit. Jejich hlavní potravou je spásání různých druhů trav a bylin. V minulosti byla jejich populace…
V září roku 2021 obohatila naše terarijní zázemí čtyři mláďata zajímavých užovkovitých hadů druhu Masticophis flagellum testaceus.Jde o velmi zajímavé štíhlé nejedovaté hady s denní aktivitou vyskytující se v jižních státech USA a severního Mexika. Jejich oblíbenými biotopy jsou oblasti s písečnou půdou porostlé křovinami, pobřežní duny, prérie, borové lesy. Barva této krajiny napovídá také o barvě těla těchto užovek, kdy přechází od černé, tmavě hnědé přes okrovou až po růžovou. Jejich ocas, podle nichž dostali tito hadi své anglické i latinské jméno, připomíná bič spletený z proužků kůže. Velké oči napovídají o dokonalém…
Prvoodchov scinků smaragdových (Lamprolepis smaragdina) v Zoo PlzeňJedním z nejhezčích druhů denních scinků, obývající tropické lesy jihovýchodní Asie, jsou dasie smaragdové (Lamprolepis smaragdina). Dorůstají délky okolo 25 cm a zbarvení, jak vypovídá druhový název, je smaragdově zelené. Pohlavní dimorfizmus (rozdílnost) je např. v zesílení ocasu, nebo oranžové zvětšené šupiny na zadních nohou u samců oproti samicím.Naše zoologická zahrada získala, po přestávce v předchozím chovu, v roce 2019 dvě mláďata, která byla původně umístěna v jednom z menších terárií v expozici Filipíny. Když dospěla, byla umístěna do většího terária…
Na začátku června došlo ve spolupráci s pražskou zoologickou zahradou k výměně samic hrabáče. Tento krok schválil koordinátor pro evropský chov. Jelikož naše zoo chová od roku 2020 dvě samice a v nejbližší budoucnosti, kvůli velikosti chovného zařízení, neplánuje pořizovat chovný pár, rozhodli jsme se pomoci programu touto cestou. Naše dvacetiletá samice Curly je už druhým rokem ze zdravotních důvodů kastrovaná. Vzhledem k této skutečnosti je ovšem ideálním „parťákem“ pro mladé samice, kterých je v Evropě nadbytek. A právě to byl důvod, proč bylo přikročeno právě k této výměně. Naše druhá samička Sabi (*2017)…
Po rok a půl dlouhé pauze se opět můžeme těšit z mláďat damanů kapských. Trojčata se narodila v pátek 14.7. jedné z našich dvou samic. Otcem je téměř čtrnáctiletý samec, což je na damana již velmi úctyhodný věk. Malý damani jsou ihned po narození velmi akční. První dny se zdržovali s matkou na zemi, ale zhruba od třetího dne již šplhají po skalách, jako jejich rodiče. V této expozici na žirafím pavilonu můžete aktuálně vidět šest damanů kapských, jednoho samečka veverky kapské a celou řadu afrických druhů ptáků, z nichž dominují zoborožci toko. K. RothováFoto: Jan Homolka
Na začátku června jsme ze soukromého chovu přivezli nové plemeno ovce domácí, berana a tři ovce skotského plemene Manx Loaghtan, pocházející z ostrova Man.Toto starodávné vzácné plemeno charakteristické svojí hnědou barvou a u beranů zvláštními dvěma až třemi páry rohů, které dosahují úctyhodné délky i tvarů.Patří mezi severoevropská krátkoocasá plemena ovcí a pochází z primitivních ovcí, které se kdysi vyskytovaly po celém Skotsku, Hebridách a Shetlandských ostrovech.Jejich název loaghtan pochází z místních slov lugh dhoan, což znamená myší hnědá a popisuje barvu ovcí. Chovají se především pro maso, ale produkuje i vlnu. Ovce dosahují 40 kg…
Asijské divoké osly kulany chováme v asijské části zoo v sousedství velbloudů dvouhrbých. Od roku 2010 jsme chovali patnáctiletou klisnu Estu původem z Tallinu a stejně starého hřebce Maťa narozeného v Bratislavě. Spolu s nimi tvořili na začátku roku stádo jejich dvě dcery, osmiletá Enny, šestiletá Ema a roční syn Ewan. Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli si odchované kobyly nechat, bylo nutné vyměnit hřebce.Hřebec Maťo byl doporučen koordinátorem EEP programu do francouzského d´Auvergne a z té samé zoo jsme dostali přiděleného jejich dvouleté hřebce Azada. Po vyřízení všech nezbytných administrativních a veterinárních záležitostí…
Zdárného odchovu se teraristé dočkali po dlouhých 15 letech Příběh začíná v roce 2008, kdy jsme v Tropickém pavilonu Zoologické a botanické zahrady města Plzně přivítali nově příchozí pár stromových agam Lophosaurus dilophus. Relativně velcí ještěři s nápadně zvětšeným hrdlem a šupinami tvořícími hřeben táhnoucí se od hlavy až po ocas pocházejí z druhého největšího ostrova světa, Nové Guiney. Vyskytují se ale rovněž na několika dalších přilehlých ostrovech a souostroví, a to převážně v tropických deštných lesích do nadmořské výšky 800 m n. m.Ze získaného páru ovšem krátce po příjezdu uhynula…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.