Gepard súdánský

Jediní dva čeští gepardi súdánští se až 15. srpna 2013 přiřadili ke všem pojmenovaným lvům, tygrům a irbisům v plzeňské zoo. Získali zajímavá a symbolická jména Khalid a Rayan. Khalid znamená nesmrtelný muž a Rayan dveře do ráje. V Plzni jsou chováni od roku 2010, narodili se ve francouzské zoo La Palmyre. Přitom touhu chovat gepardy, měli naši chovatelé už za šimpanzů Tondy a Fredyho před 30-40 lety. V plzeňské zoo mají nyní výhled na zebry, antilopy vodušky i sousední prasata savanová. V zoologických zahradách už dávno víme, že pro svou pohodu potřebují rozsáhlé otevřené travnaté výběhy. V některých zahradách dokonce mohou předvádět svoji rychlost při pronásledování kořisti či modelu. A mají ještě jedno specifikum. Pro úspěšný odchov mláďat by o sobě v průběhu roku neměli budoucí partneři vědět, samec a samice tedy většinou žijí na opačných koncích zoo, nebo dokonce jezdí na svatební cestu. Naši chlapci si užívají mládenecké pohody jako v rodné Africe. Hodně častý je dotaz návštěvníků, zda by nemohli z otevřené expozice utéci. Tyto obavy jsou zcela liché – gepard není skokanem, ani šplhavcem, tyto vlastnosti jsou blízké levhartům. 
Podle posledních výzkumů vývoje kočkovitých šelem má gepard blízko k americké pumě. Gepard se plně jmenuje gepard štíhlý a vytváří několik geografických regionálních poddruhů. Pokud si při pozorování neznámé skvrnité šelmy nebudete jisti, geparda odhalí právě jeho hubenost a puntíky. U ostatních velkých skrvnitých koček, levharta a jaguára, nalezete skvrny s vnitřním polem. Gepard je známý i pod počeštěnou verzí anglického slova cheetah, čili čita. Jako jedna ze dvou kočkovitých šelem nemá zatažitelné drápy. Na malou chvíli dosáhne rychlosti i 120 km/hod. To by se s lidmi obtížně hrálo na babu. Dříve obýval i Asii, kde byl chován a cvičen pro potěchu vladařů obdobně jako sokolnicky vedení dravci.

 

Gepard súdánský
Ve dnech 18. a 19. května proběhnou Dny japonské kultury číst dále
Provozní změny v Zoo a BZ platné od března 2024 číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
Chcete pomoci přírodě? Zkuste pomáhat s námi! číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor