březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Většina národů a jazyků nazývá levharta leopardem. Levhart skvrnitý má větší množství regionálních poddruhů (subspecií), které se nazývají např. levhart mandžuský, perský, jihoafrický atp. V plzeňské zoo chováme levharta čínského (Panthera pardus japonensis), který sousedí s irbisem horským, známým i jako levhart sněžný (Panthera/Uncia uncia). Do třetice býval levhartem nazýván i menší zástupce kočkovitých šelem, nyní spíše označovaný jako pardál obláčkový (Neofelis nebulosa).
Levhart skvrnitý obývá savany i lesy Afriky a Asie.
Rozdíly vzorů kočkovitých šelem rodu Panthera:
Černý levhart – pant(h)er není samostatným druhem, ale jen barevnou odchylkou, která se nazývá melanismus. Je znám také u jaguára, případně servala, kočky bažinné, doložen není u pumy.
V roce 2019 byl obnoven chov tohoto poddruhu levharta skvrnitého. V minulé etapě (2002–2014) byla odchována 2 mláďata. Jejich expozice se nachází v blízkosti irbisů horských.
První levhart skvrnitý se v Plzni objevil již v Doudlevcích v roce 1940 – samice Jiskra. V 70. letech žila v pavilonu samice Carmen. Hlavními úspěchy pavilonu šelem v 80. letech byla trojčata a jedináček černě zbarvených levhartů skvrnitých neboli panterů.
Levharty můžeš podpořit i nákupem dárkového poukazu na e-shopu Zoo a BZ:
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.