březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
* od 40. let chová plzeňská zoo zástupce čeledi medvědovití
* medvědi tvoří spolu s pandou velkou čeleď o celkem 8 druzích, nejvíce druhů obývá Asii, medvědi zcela chybí v Austrálii, Africe a Antarktidě (lední medvěd je arktický)
* příbuznou čelení jsou medvídkovití (např. mýval), je nesprávné medvídkem nazývat vačnatce - koalu
* medvědi jsou všežravé šelmy s vysokým podílem rostlinné stravy, největší procento živočišné potravy mají lední medvědi
* známý medvěd grizzly není samostatným druhem, ale pouze poddruhem (geografickou subspecií) medvěda hnědého
* medvěd hnědý měl původně široký areál rozšíření v Evropě, Asii a Severní Americe, od brtníka, přes medvěda syrského, plavého, kamčatského po například kodiaka a grizzlyho s celou škálou barevných a velikostních odlišností
Dne 21.9.1981 dorazil ze Zoo Ohrada (dnes Zoo Hluboká) pár mladých sourozenců medvědů hnědých, první odchov odchytové dvojice Gelu a Marica. I tito jejich rodiče nakonec do Plzně v roce 1998 dorazili do nové lesní hektarové expozice. Mladí medvědi, nazývaní později Pišta a Mišta, měli celkem pětkrát dvojčata. Poprvé v roce 1985, dále v období 1986 - 1988 a naposledy v roce 1990. Jedním z těchto mláďat je i samec „Dáša“, vrátivší se přes několik lokací rovněž do Plzně v roce 1998. Teoreticky ještě někteří tito medvědi stále mohu žít, jejich vazba na plzeňskou zoo je však nejspíš v jejich případném domově neznáma.
Rok 1998 byl v historii zoo mnohokrát a oprávněně skloňován. V rámci revolučních změn dostali medvědi v Plzni místo dvou klecí najednou hektar lesa. Takový výběh dosud v republice chyběl. Zde mohou šplhat po stromech, hrabat se v zemi, běhat či se koupat ve velkém bazénu. A přijelo dalších 5 zvířat, takže zde bylo naráz sedm medvědů, pět samců a dvě samice. Aby se vše ještě více zkomplikovalo, šlo o 6 příbuzných zvířat ve třech generacích, pouze medvěd Gravčo z Horšovského Týna byl nepříbuzný. Kuriozitou bylo překřtívání tří samců, slyšících na jméno Míša a sice na Mikyho, Dášu a Pištu. Od druhé zimy medvědi v ubikacích tráví chladné měsíce na přelomu roku podobně, jako v přírodní hibernaci. Věk a nemoci zapříčinily během let úbytky, samice Mišta potom odjela na hrad Točník. Lesní skupinu doplnily po čase večerníkové hvězdy Eliška a Honzík, opět potomci stejné pokrevní linie. V době vzniku webu (2017) se zasloužilý medvěd Pišta těší svému 36. létu a je pravděpodobně nejstarším medvědem hnědým v ČR, zcela určitě potom nejdéle žijícím i nejstarším savcem plzeňské zoo. Dožil se nakonec necelé čtyřicítky a byl ikonou zahrady.
Plzeňské zoo chová medvědy od 40. let, chovala postupně i medvěda malajského, baribala, ledního a ušatého.
Medvědy můžeš podpořit i dárkovým poukazem z e-shopu zoo:
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.