Plameňák chilský

Nejstarší datace přítomnosti plameňáka v zoo v Plzni spadá do října 1965, měli původ v pražské zoo a dále od obchodníka Brinka. Do té doby chovala zahrada spíše ptáky méně náročné na krmení a chov. V roce 1966 jich zde bylo 7. Další byli přivezeni v roce 1970 obchodníkem Sensenem. Šlo o plameňáky chilské a patrně i starosvětské. V roce 1976 přibyl dokonce i plameňák kubánský chycený lidmi v přírodě u Sokolova.
První dokonalejší zmínky o chovu plameňáků chilských se datují k roku 1975, kdy se v ZOO Plzeň nacházelo 13 kusů plameňáků. V tomto roce, 1.12. 1975, bylo pořízeno 19 kusů plameňáků, z nichž někteří žijí díky dlouhověkosti těchto ptáků dodnes. Pro odchov se hledala optimální forma výběhu, podoba dna jezírka a další podmínky. Návštěvníci si je tak mohou kromě současného místa pamatovat i z dnešního výběhu hrošíků liberijských v blízkosti madagaskarského pavilonu. Dokonce současný pavilonek gueréz byl kdysi zimovištěm plameňáků či pelikánů. Zcela první hnízdění bylo zaznamenáno v roce 1983, tehdy se vylíhla 3 mláďata, ale bohužel se je nepodařilo odchovat. Následující rok se podařilo odchovat 3 mláďata (vylíhla se 4). Jako hlavní událost roku se jejich mládě objevilo i na novoročence zahrady. Od té doby však plameňáci přestali hnízdit až do roku 1996, kdy na hnízda zasedly 3 samice na celkovou snůšku pěti vajec. Po celou dobu inkubace se ptáci vzorně starali o svá hnízda s vejci, ale poslední den inkubace přes noc všechna vejce zmizela. Po tomto „řádění škodné“ už ptáci další rok nezahnízdili. Do vybudování domku s prosklenou stěnou trávili, podobně jako pelikáni, zimy skryti zrakům návštěvníků.
V roce 1998 byl uměle odchován jediný plameňák jménem „Kvakoš“, z náhodně nalezeného vejce (leželo mimo hnízdo v trávě), což byl cenný chovatelský úspěch a o důvod navíc, proč umístit plameňáka do loga zoo. K tomu došlo na přelomu 20. a 21. století. od té doby je plameňák s plzeňskou zoo pevně spojen.
K dalšímu odchovu 3 mláďat došlo v roce 2003. To vysezení obstaral inkubátor, ale krmení a výchovu zajistili rodiče. Rovněž roce 2004 byla vejce krátce před líhnutím mláďat vrácena z inkubátoru pod rodiče. vylíhla se 3 mláďata. Díky chovatelské spolupráci se mládě z plzeňského vajíčka poskytnutého do zoo Lešná vylíhlo později i v tamní zahradě. Od té doby se odchov nepodařil. Aby hejno bylo větší, dorazilo k chilským plameňákům 10 jedinců plameňáků růžových. Plameňáci obou druhů žijí ve výběhu s dalšími ptáky, různými druhy kachen a husami. V zimě o ně nejsou návštěvníci ochuzeni, jejich pavilonek v poloviny 90. let sousedí s výběhem a ptáci i na sněhu chodí do venkovní expozice. V budoucnu by zoo ráda představila plameňáky v nové přírodní expozici a těší se na další úspěšné odchovy.

V roce 2021/2022 proběhla změna v chovu plameňáků, úprava expozice a koncepce, která přináší do budoucna chov jediného druhu, plameňáků růžových

Plameňáky můžeš podpořit i nákupem dárkového kupónu na e-shopu zoo:



Plameňák chilský
V sobotu 2.11. nás čeká oblíbená vyzdobená strašidelná zoo číst dále
Do konce listopadu do zoo za stovku číst dále
Novinkou letošní sezóny je pavilon gueréz  číst dále
Šest dní v týdnu se konají ukázky dravců na amfiteátru číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor