Čarodějnice a májka

V čase, kdy se duben mění v květen
Noc z 30. dubna na 1. května není jako všechny ostatní. Je kouzelná a jako noc filipojakubská je spojena s pálením čarodějnic.
Pod názvem Valpružina noc je slavena také v německy mluvících zemích a ve Skandinávii. Zvyk pálení ohňů v předvečer prvního máje není rozhodně staročeskou tradicí; vznikl pod německým vlivem. Už v polovině 19. století byl zakazován jako cosi pověrečného., během II. světové války se nemohly pálit jakékoliv venkovní ohně. V oblibě nebyla filipojakubská noc ani po roce 1945.. Přesto v některých částech republiky, například na Vysočině, zapalovali ohně na kopcích nad každou vesnicí, omladina okolo nich skotačila, přeskakovala je, metala do vzduchu hořící březová košťata.
Ráno prvního máje musela stát na návsi májka. Celou noc ji hlídala parta mladých silných mužů, neboť největší potupou bylo její podříznutí sousedy z vedlejší vesnice.
Po roce 1990 se pálení čarodějnic a stavění májky ujalo prakticky v každé vesnici a navazuje na něj různý kulturní i sportovní program.
Zoologická a botanická zahrada města Plzně začala připomínat tyto zvyky na rozhraní dubna a května brzy po roce 2000. Poslední dubnový den se koná na statku Lüftnerka od 15 hod. slet čarodějnic a čarodějů se strašidelnou pohádkovou stezkou, dalšími soutěžemi pro děti, opékáním špekáčků a celkově jedinečnou strašidelnou atmosférou. Na každého návštěvníka v čarodějnickém kostýmu čeká od 12 hod. při vstupu do zoologické a botanické zahrady milé překvapení.
Prvního května vystoupí letos na nádvoří statku Lüftnerka pod tradiční májkou hned dva plzeňské dětské soubory: Boleváček a IMPRO. Ve srovnání s předchozími lety to tak bude nejen folklórní odpoledne.

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
Prázdniny v zoo mohou začít už tento pátek číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor