Zvířata

Piraňa červená

Piraňa červená je dravá ryba z čeledi tetrovitých, žijící v hejnech. Dorůstá délky až 30 cm a váží okolo 3,5 kg. Piraňa se živí výhradně čerstvým masem. Mladí jedinci se živí hmyzem a drobnými korýši, dospělí loví ptáky, hlodavce, i další savce. Pro člověka je piraňa nebezpečná, jen pokud je nízký stav vody a málo přirozené potravy. Často pak dochází ke kanibalismu. Větší kořist loví v organizovaných hejnech. Piraně vytrhávají sousta a polykají je vcelku. Dokáží v několika minutách ze své oběti strhat všechno maso a nenechají nic než holé kosti i kořisti tak velké, jako je kapybara. V akváriu se občas mohou napadat mezi sebou a …

Matamata třásnitá

Tato asi 40 cm velká dravá želva, ač je vodní, není dobrým plavcem. Zdržuje se na mělčinách v takové hloubce, aby se pohodlně mohla pomocí poměrně dlouhého krku nadechnout. Přitisklá ke dnu číhá na kořist, kterou jsou nejčastěji ryby. Jeden ze tří jedinců chovaných v Akva Tera je prokazatelně nejdéle chovaným zvířetem v plzeňské zoo. Je v kolekci zoo již od 60. let minulého století.

Užovka růžkatá

Jedná se o stromový denní druh hada. Pobývá převážně v korunách stromů. Dokáže plachtit, když při skoku z větve na větev zploští tělo a překonává tak kratší vzdálenosti. Jeho zelená, nebo lehce namodralá barva mu dopřává dobré krytí. Typický je pro něj výrůstek na nose. Má zadní jedové zuby. Jeho jed není ještě řádně prozkoumán, ale předpokládá se, že pro člověka by neměl mít vážnější důsledky. Jedinci chovaní v zoo jsou v expozici Království jedu.

Dracena guyanská

Tento velký ještěr, který se dorůstá délky až 130 cm. Přes den se vyhřívá na větvích nad vodní hladinou. V případě ohrožení uniká skokem do vody. Je to výborný plavec. Má poměrně velkou hlavu a jeho čelisti dokáží vyvinout velmi silný skus. Jeho hlavní potravou jsou hlemýždi. Uchopí hlemýždě do silných čelistí, zvedne a zakloní hlavu a nechá sousto sklouznout do zadní části úst, kde pak drtí ulity zadními zuby. Skořápky pak vyplivne. V Akva Tera se již podařil odchov.

Ropucha obrovská

Ropucha obrovská byla vysazena na mnoha místech světa jako způsob boje proti zemědělským škůdcům. Byla zavlečena na Floridu, do Karibiku, Austrálie, Novou Guineu, Filipíny, některé japonské ostrovy, ostrovy v Pacifiku včetně Havajských ostrovů a Fidži. Dospělé žáby se obvykle dorůstají velikosti 10 až 20 cm, ale největší zaznamenaný exemplář měřil 40 cm a vážil 2,70 kg.

Pralesnička harlekýn

Velikosti dorůstá tato pralesnička maximálně 4 centimetry. Základní zbarvení této žáby se žlutými příčnými pruhy je černé. Existují i barevné varianty se zelenými nebo oranžovými pruhy. Patří k jednou z nejdéle chovaných druhů pralesniček v Akva Tera. Snad proto a možná i pro její kontrastní zbarvení je na logu plzeňské Akva Tera. Obývá tropické deštné lesy až do výšky 800 m n.m.

Varan modrý

Je endemitem ostrova Batanta. Je to velice krásný ještěr s převládajícím až tyrkysově modrým zabarvením. Ostrov, na kterém žije, má rozlohu pouhých 450 km2. I na tomto malém ostrově dochází k destrukci pralesních porostů a tak se, již tak malý, životní prostor tohoto varana stále zmenšuje. Pokud je nám známo, tak se naše zoo může pyšnit prvním evropským odchovem. A ten se podařil právě v Akva Tera v roce 1.listopadu 2006. Do roku 2015 jsme odchovali celkem 32 mláďat.Novoguinejští „stromoví varani“ Jedná se o menší druhy varanů, žijící v deštných pralesích, palmových porostech a mangrovech Nové Guineje a blízkých ostrovů. Jsou to ještěři s …

Krajta zelená

Většinu svého života tráví zavěšena ve větvích stromů. Odpočívá charakteristickým způsobem, zavěšena několika smyčkami těla napříč přes vodorovnou větev. Svým vzhledem i způsobem života je podobná americkému psohlavci zelenému. Je to typická ukázka konvergentního vývoje. Tato stromová krajta na větvích i loví. Nejčastější potravou jsou ptáci, ale nepohrne ani obojživelníky a menšími ještěry, či drobnými savci. Krajta zelená se páří na podzim, obvykle v listopadu. V lednu nebo začátkem února pak samice naklade do dutiny stromu obvykle 15-20 vajec. Po dobu celé inkubace na nich „sedí“, zahřívá je a hlídá. Mláďata se vylíhnou asi za 40 — 65 dní. U krajt z nížin…

Varan černý

Zbarvení má antracitově černé. Proto se pro něj někdy také používá název varan antracitový. Byl to první druh stromového varana odchovaný v Akva Tera. Historicky první mládě se narodilo 1. ledna 2006. Varánci se postupně vylíhli čtyři ze čtyř vajec po 176-178 dnech inkubace při teplotě 28 °C v inkubátoru. Do roku 2015 jsme odchovali celkem 25 mláďat. Jeho biotopem je deštný les, mangrovové porosty na souostroví Aru, jihozápadně od Nové Guineje.

Publikace z Docela jiného světa vzhůru do světa! číst dále
Do konce listopadu do zoo za stovku číst dále
Také v zimě 2024/2025 probíhají komentované večerní prohlídky číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor