březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Na začátku 18. století (přesně roku 1703), pár let po své třetí cestě do Karibiku francouzský královský botanik Charles Plumier pojmenoval nápadně kvetoucí stromy, které viděl na svých cestách jménem Magnolia. Plumier s oblibou dával rostlinným rodům jména podle známých osobností, (rody Bauhinia, Lobelia, Fuchsia apod.). Magnolie vděčí za své jméno jeho současníkovi – francouzskému lékaři, profesorovi botaniky a později řediteli pařížské Královské akademie Pierre Magnolovi, mezi botaniky známému díky své průlomové práci s novátorskou koncepcí ustanovení rostlinných čeledí, platnou víceméně dodnes. Stejně tak dodnes se již několik století používá rodové jméno Magnolia.
Plumier tehdy v Karibiku viděl jen několik druhů, podle kterých pojmenoval celý rod. Kromě tropické Ameriky je totiž daleko více zástupců rodu Magnolia ve východní a jihovýchodní Asii. Celá čeleď Magnoliaceae, do které tento rod patří, je velmi stará, počátek jejího vývoje se odhaduje už v období křídy před 132 milióny let. Magnolie (česky správně šácholany) zažily bouřlivý vývoj Země s formováním současných kontinentů, střídáním teplých a ledových period a aktivní sopečnou a geologickou aktivitou. Dnešní rozdělení celého rodu s přibližně dvoustovkou druhů je velmi složité, protože se část z nich vyvíjela izolovaně a další se mohla díky těsnému kontaktu vzájemně ovlivňovat. Navíc se k dřívějšímu popisování druhů podle morfologických znaků (vzhled, tvar, barva, velikost rostlinných částí) v poslední době přidává přerozdělování podle analýzy DNA, která nejpřesněji ukazuje na genetické příbuznosti zdánlivě nepodobných rostlin. Pro okrasné účely byla vyšlechtěna řada kříženců a kultivarů.
Bez ohledu na fylogenetickou složitost lze říci, že šácholany rostou jako stálezelené či opadavé dřeviny. Jak se dá zjistit v encyklopedii, nápadné květy něžných barev a ovocné vůně nejsou uzpůsobeny na opylování včelami (rod se začal vyvíjel v dávné době, kdy ještě neexistovaly včely). Opylují je brouci, přičemž si občas si samotnými květy zpestří svůj jídelníček. Ale to je taková daň za odvedenou opylovací službu a při velkém množství květů zanedbatelná ztráta. Nejen květy jsou nepřehlédnutelné, po opylení vznikají semena s nápadně zbarveným míškem červené, oranžové nebo růžové barvy. Tomu nemohou odolat ptáci a po konzumaci plodů nestrávená semena roznášejí po okolí.
Šácholany se kromě své okrasné úlohy staly také prospěšnými pro své užití jako zdroj cenného dřeva, a hlavně v medicíně. Již odpradávna se látky obsažené v kůře některých magnólií používaly k dezinfekci a u respiračních onemocnění, protože účinně bojují s bakteriemi i viry. V poslední době byla také odhalena přítomnost látek pro boj s vysokým krevním tlakem a rakovinným bujením různého typu.
Až se příště budete kdekoliv těšit pohledem na krásné jarní květy těchto stromů (naše BZ je má na několika místech – viz mapka alespoň některých z nich), uvědomte si, že jsou to stromy, které tu byly dávno před člověkem a možná mu v budoucnu mohou pomoci v boji s hlavními civilizačními chorobami. Je velkým paradoxem, že více než polovině druhů celého rodu Magnolia hrozí v jejich domovině postupné vyhubení přičiněním tvorů, kterým by mohly v průběhu času zachraňovat zdraví.
RM
Publikováno 3.4. 2025
Popisky – ukázky magnolií, pěstovaných v plzeňské BZ
08b. Magnolia × soulangeana 'Brozzonii'
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.