První odchov scinků smaragdových

Prvoodchov scinků smaragdových (Lamprolepis smaragdina) v Zoo Plzeň
Jedním z nejhezčích druhů denních scinků, obývající tropické lesy jihovýchodní Asie, jsou dasie smaragdové (Lamprolepis smaragdina). Dorůstají délky okolo 25 cm a zbarvení, jak vypovídá druhový název, je smaragdově zelené. Pohlavní dimorfizmus (rozdílnost) je např. v zesílení ocasu, nebo oranžové zvětšené šupiny na zadních nohou u samců oproti samicím.
Naše zoologická zahrada získala, po přestávce v předchozím chovu, v roce 2019 dvě mláďata, která byla původně umístěna v jednom z menších terárií v expozici Filipíny. Když dospěla, byla umístěna do většího terária, naproti krokodýlům filipínským, spolu s létavkami obecnými.
I přes vyhovující podmínky a snahu našich ošetřovatelů, se nám tento druh nedařilo rozmnožit. Po konzultaci s kurátorem a soukromými chovateli, jsme se rozhodli pořídit nová zvířata, která byla umístěna do chovatelského zázemí.
I v těchto prostorách, se nám zpočátku nedařilo dosáhnout výsledku, který jsme chtěli. Vajíčka, která jsme nacházeli, byla neoplozená. Po nalezení několikáté neoplozené snůšky jsme se rozhodli vyměnit samce, protože ne vždy páry dobře harmonizují. V následujících měsících se výměna samců ukázala jako dobrý nápad, 10.6.2023 objevila ošetřovatelka Josipa zdravé mládě vylíhlé přímo v teráriu u rodičovského páru. Mohlo by se zdát, že se jedná o štěstí, avšak to jsme si necelý měsíc poté 8.7.2023 vyvrátili, když ošetřovatelka Josipa spatřila další dvě mláďata, opět bez zásahu do inkubace přímo v teráriu od stejného rodičovského páru.
Jediné, nad čím diskutujeme spolu s chovatelem Tomášem je, zdali nám mláďata rostou jako z vody nebo jako z cvrčků.
Dospělé dasie můžete pozorovat, v již zmíněné expozici Filipíny, v teráriu naproti krokodýlům společně s létavkami obecnými a želvami zubatými. Bystré oko, pak i kdekoli v prostorách této expozice, neboť se zde pohybují jedinci takzvaně „na volno“.


Autor článku: Vojtěch Hejduk

Foto: K. Misíková, J. Vogeltanz

První odchov scinků smaragdových
Na první máj v Zoo Plzeň proběhne již tradiční akce zaměřená na ochranu přírody s názvem May Day. Jedná se o tzv. volání přírody o pomoc. Akce je… číst dále
Provozní změny v Zoo a BZ platné od března 2024 číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
Chcete pomoci přírodě? Zkuste pomáhat s námi! číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor