březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Každoročně v lednu vyhlašuje Česká botanická společnost rostlinu roku. Tento titul upozorňuje na zajímavé druhy rostlin naší přírody, které také většinou podléhají kvůli svému ohrožení i ochraně zákonem, a navíc veřejnost seznamuje s jejich biologií. Zatímco v loňském roce se dostalo této cti kociánku dvoudomému (Anntenaria dioica), letos tato pocta připadla nápadnější rostlině: kosatci sibiřskému (Iris sibirica). Původním areálem rozšíření I. sibirica je mírné pásmo Asie od západu Sibiře až po Mongolsko a celá Evropa kromě Středozemí a nejsevernějších oblastí. V České republice je to druh původní, ale recentně ustoupil…
Pravidelný návštěvník naší zahrady by si možná vzpomněl, že v blízkosti pavilónu žiraf a nosorožců zahlédl skleníček s kaktusy a dalšími sukulenty. Tento skleníček má představovat ukázky xerofytní vegetace Argentiny. V loňském roce k němu po rekonstrukci vnější i vnitřní přibyly další dva podobné „příbytky“, v prvním případě ukazující převážně kaktusové sukulenty a cibuloviny Bolívie a Peru, v druhém podobné příbuzné rostliny Chile. V dohledné době by k těmto skleníčkům měly přibýt i stručné informační cedule. Zatímco v argentinském skleníčku právě předvádí nepřehlédnutelnou krásu velkého květu Echinopsis candicans …
Čeleď pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) je poměrně obsáhlá, zahrnuje necelých padesát rodů, přičemž více než desítku z nich můžeme potkat i v naší přírodě. Kromě blatouchů (Caltha) a pryskyřníků (Ranunculus) je asi nejznámějším rodem této čeledi sasanka (Anemone). Sasanku hajní (Anemone nemorosa) můžete vidět ve stovkách jedinců v našich lesích, kde ji od března do května poznáte podle přeslenu hluboce vykrajovaných listů a bílých nebo narůžovělých květů. V naší zahradě je k zahlédnutí jiný druh – sasanka lesní (Anemone sylvestris). Ta je předchozímu druhu podobná, liší se však vyšší chlupatou lodyhou a větším bílým…
Plevel a zase plevel. Tento termín asi všichni znáte, ale pro jistotu vysvětlím, že za plevel považujeme rostlinu, která roste tam, kde ji nechceme. Jakmile párkrát zaprší, objeví se výsledek toho, co jsme o rok dříve zanedbali – úporné jarní plevelné rostliny. Všechny, které jsme někde přehlédli a nestačili včas odstranit, předaly svému okolí desítky a občas i stovky semen. Například osívka jarní (Erophila verna), řeřišnice srstnatá (Cardamine hirsuta) nebo kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) velmi rychle vykvetou drobnými bílými květy a pokud je včas neodstraníme, jejich plody –…
Květy, které během existence mění barvu? V rostlinné říši je možné leccos, takže se můžete setkat i s tímto jevem. Právě teď na jaře kvete několik rostlin, u kterých se dá změna barvy pozorovat. Například takový běžný plicník lékařský (Pulmonaria officinalis), méně obvyklý plicník měkký (Pulmonaria mollis) nebo o něco později rozkvétající kamejka modronachová (Buglossoides purpurocaerulea), všechny patřící do čeledi brutnákovitých (Boraginaceae). Jsou známé tím, že jejich poupata mají červenou barvu a ta se postupem času s vývojem květu mění přes různé odstíny fialové až na modrou. Jak je to možné? Květy těchto…
Velikonoce máme letos za sebou, pojďme se tedy podívat na rostlinku, kterou někdo kromě jiných bylinek přidává do tradiční velikonoční nádivky. Je to celkem běžný popenec obecný (Glechoma hederacea), plazivá rostlina s drobnými okrouhlými listy s tupými zoubky na okrajích. V jarní kuchyni se využívá pro svou aromatickou vůni, netradiční chuť a obsah některých vitamínů (provitamín A a vitamín C). Výhodou je rychlý přízemní růst, takže může prorůstat i nízkým udržovaným trávníkem na zahradách, loukách, v parcích a sadech. Místa, kde popenec roste, se od března až do léta prozradí množstvím…
Vrby (rod Salix) mají u nás před příchodem Velikonoc dvojí význam. Proutky vrby košíkářské (Salix viminalis) slouží k pletení pomlázek – netřeba asi vysvětlovat využití. Pak také větvičky u nás asi nejhojnější vrby jívy (Salix caprea) nahrazují během křesťanských obřadů palmové listy, které jsou k vidění jako výzdoba kostelů a chrámů v zemích s teplejším podnebím. Proč právě palmové listy? Těmi podle legendy vítal dav Ježíše, přicházejícího do Jeruzaléma. Jak asi většina z nás ví, pobyt v tomto městě skončil Kristovým ukřižováním a následným zmrtvýchvstáním. Svěcené palmové listy nebo třeba vrbové ratolesti s kočičkami se …
Narcisky K nejvýraznějším rozkvetlým rostlinám v tuto dobu okolo velikonoc patří všem dobře známé narcisky. Rod Narcissus s několika desítkami druhů patří do čeledi Amaryllidaceae – amarylkovité, což by vám mohlo napovědět, že se jedná o cibuloviny. Pocházejí z jižní Evropy, Asie a severu Afriky. Ze zásobního podzemního orgánu – cibule brzy na jaře naraší růžice úzkých listů a zhruba od první půlky března se začínají vyvíjet i květní stvoly. Výrazné květy neunikly zájmu zahradníků a šlechtitelů, takže vzniklo množství hybridů a kultivarů, které si můžete prohlédnout v naší zahradě především v …
V botanických částech plzeňské zoo právě probíhají práce typické pro začátek jara. Jednou z nich je i odstraňování materiálů, pomáhajících některým choulostivým rostlinám přežít studené epizody naší zimy. Díky tomu se objevuje to, co nebylo od podzimu vidět. Jsou to nejen jednotlivé rostliny a dřeviny, ale i temperované skleníčky – miniaturní prostory s ukázkami neobvyklých rostlin z některých částí světa. V prostoru trojice skleníčků s australskými rostlinami a dřevinami v blízkosti lvího výběhu se takto odhalilo několik rozkvetlých zajímavostí. Některé z nich si můžete prohlédnout na fotografiích …
Nejen na jaře 2024 stojí za to neminout tuto zajímavou expozici!
Zatímco v našich končinách známe z vřesovišť pouze nízké vřesy (rod Calluna) a vřesovce (rod Erica), ve vřesovištní vegetaci vyšších horských poloh východní Asie a Severní Ameriky můžeme občas zahlédnout keře rodu Pieris, náležející do stejné čeledi Ericaceae. Mohou dorůstat výšky i více než 1 m a na jaře kvetou záplavou hroznů zvoncovitých květů převážně bílé či smetanové barvy. Aktuálně kvetoucí Pieris japonica původem z jihovýchodní Číny a jižního Japonska nezdobí jen květy, jeho listy ve vrcholech větví se různě zbarvují podle ročního období. Tato krása však není zadarmo, listy chutnají různým savým škůdcům,…
Brzké jaro je období rozkvětu nejrůznějších jarních efemerů – rostlin, které se snaží vykvést před úplným olistěním stromů. V rodině pryskyřníkovitých rostlin (čeleď Ranunculaceae) je podobných efemerů větší množství (např. známá sasanka, jaterník, koniklec atd.). Některé z nich si postupně představíme.
Hvězdnatec zubatý – pohledný vzdálený příbuzný všem známé mrkve, petržele a kopru
V této rubrice Vám budeme rádi představovat botanické zajímavosti a aktuality
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.