březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Vrby (rod Salix) mají u nás před příchodem Velikonoc dvojí význam. Proutky vrby košíkářské (Salix viminalis) slouží k pletení pomlázek – netřeba asi vysvětlovat využití. Pak také větvičky u nás asi nejhojnější vrby jívy (Salix caprea) nahrazují během křesťanských obřadů palmové listy, které jsou k vidění jako výzdoba kostelů a chrámů v zemích s teplejším podnebím. Proč právě palmové listy? Těmi podle legendy vítal dav Ježíše, přicházejícího do Jeruzaléma. Jak asi většina z nás ví, pobyt v tomto městě skončil Kristovým ukřižováním a následným zmrtvýchvstáním. Svěcené palmové listy nebo třeba vrbové ratolesti s kočičkami se …
Narcisky K nejvýraznějším rozkvetlým rostlinám v tuto dobu okolo velikonoc patří všem dobře známé narcisky. Rod Narcissus s několika desítkami druhů patří do čeledi Amaryllidaceae – amarylkovité, což by vám mohlo napovědět, že se jedná o cibuloviny. Pocházejí z jižní Evropy, Asie a severu Afriky. Ze zásobního podzemního orgánu – cibule brzy na jaře naraší růžice úzkých listů a zhruba od první půlky března se začínají vyvíjet i květní stvoly. Výrazné květy neunikly zájmu zahradníků a šlechtitelů, takže vzniklo množství hybridů a kultivarů, které si můžete prohlédnout v naší zahradě především v …
V botanických částech plzeňské zoo právě probíhají práce typické pro začátek jara. Jednou z nich je i odstraňování materiálů, pomáhajících některým choulostivým rostlinám přežít studené epizody naší zimy. Díky tomu se objevuje to, co nebylo od podzimu vidět. Jsou to nejen jednotlivé rostliny a dřeviny, ale i temperované skleníčky – miniaturní prostory s ukázkami neobvyklých rostlin z některých částí světa. V prostoru trojice skleníčků s australskými rostlinami a dřevinami v blízkosti lvího výběhu se takto odhalilo několik rozkvetlých zajímavostí. Některé z nich si můžete prohlédnout na fotografiích …
Nejen na jaře 2024 stojí za to neminout tuto zajímavou expozici!
Zatímco v našich končinách známe z vřesovišť pouze nízké vřesy (rod Calluna) a vřesovce (rod Erica), ve vřesovištní vegetaci vyšších horských poloh východní Asie a Severní Ameriky můžeme občas zahlédnout keře rodu Pieris, náležející do stejné čeledi Ericaceae. Mohou dorůstat výšky i více než 1 m a na jaře kvetou záplavou hroznů zvoncovitých květů převážně bílé či smetanové barvy. Aktuálně kvetoucí Pieris japonica původem z jihovýchodní Číny a jižního Japonska nezdobí jen květy, jeho listy ve vrcholech větví se různě zbarvují podle ročního období. Tato krása však není zadarmo, listy chutnají různým savým škůdcům,…
Brzké jaro je období rozkvětu nejrůznějších jarních efemerů – rostlin, které se snaží vykvést před úplným olistěním stromů. V rodině pryskyřníkovitých rostlin (čeleď Ranunculaceae) je podobných efemerů větší množství (např. známá sasanka, jaterník, koniklec atd.). Některé z nich si postupně představíme.
Hvězdnatec zubatý – pohledný vzdálený příbuzný všem známé mrkve, petržele a kopru
V této rubrice Vám budeme rádi představovat botanické zajímavosti a aktuality
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.