březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Po otevření madagaskarského pavilonu v roce 2007 začala plzeňská zoo, jako jediná v ČR, chovat dva druhy endemických madagaskarských galidií. Tento druh v roce 2009. Jde o šelmičky dříve řazené do čeledi promykovitých. Dnešní pojetí chápe všech 8 madagaskarských druhů, včetně fosy, jako jedinou čeleď (nově vyčleněnou) – Eupleridae, „šelmy madagaskarské“, která se vyvinula ze společného předka. Tato galidie obvykle dosahuje hmotnosti 700-900 g. Obývají vlhký les, jsou aktivní ve dne a jsou velmi hravé. Loví malé savce, bezobratlé, ryby, plazy a vajíčka, občas nepohrdnou ani ovocem. Žijí ve skupinách tvořených dospělým párem a odrostlými mláďaty. Mívají pouze jediné…
Podle posledních výzkumů vývoje kočkovitých šelem má gepard blízko k americké pumě. Gepard se plně jmenuje gepard štíhlý a vytváří několik geografických regionálních poddruhů. Pokud si při pozorování neznámé skvrnité šelmy nebudete jisti, geparda odhalí právě jeho hubenost a puntíky. U ostatních velkých skrvnitých koček, levharta a jaguára, nalezete skvrny s vnitřním polem. Gepard je známý i pod počeštěnou verzí anglického slova cheetah, čili čita. Jako jedna ze dvou kočkovitých šelem nemá zatažitelné drápy. Na malou chvíli dosáhne rychlosti i 120 km/hod. To by se s lidmi obtížně hrálo na babu. Dříve obýval i…
* giboni obývají asijské tropické lesy a tvoří čeleď, případně podčeleď vyšších primátů v příbuzenstvu lidoopů (orangutana); je uznáváno cca 16 druhů ve 3 rodech * giboni jsou známi například svým způsobem pohybu v korunách stromů - ručkováním, neboli brachiací. Rovněž latinské Hylobates, název základního rodu, znamená "stromový chodec". * žijí monogamně v rodinách tvořených párem a nedospělými mláďaty; není zde tedy harém nebo nepříbuzná např. beta samice; rodina většinou nepřesáhne 6 členů * známý zpěv gibonů je slyšet v pralese i zoologických zahradách i na několik kilometrů V roce 2011 byli…
Jedinci středočínského poddruhu gorala tmavého byli získáni z Tierparku Berlín v roce 2001, kde jsou chováni potomci odchytových zvířat narozeni v Zoo San Diego (USA). Je chován pouze v 11 zoo v Evropě. Po určitou dobu obývali voliéru společně se supy, od roku 2006 mají výběh na spojnici amerických a asijských expozic. Několikrát se v Plzni rozmnožili.V roce 2022 byl chov dočasně přerušen!
* jde o zástupce úzkonosých primátů Starého světa * nejčastěji chovaným a nejznámějším druhem je gueréza pláštíková * guerézy jsou africké, příbuznými jim jsou asijští languři a hulmani * pozor na komolení jména, nesprávná je guaréza, geréza, gveréza * jde o převážně listožravé stromové opice * podskupina červených gueréz je kvůli potravní specializaci v zoo velmi obtížně chovatelná * mezi predátory geuréz mohou patřit i šimpanzi * guerézy byly ve 20. století loveny ve velkém kvůli kožešině Plzeňskou zoo zdobí od roku 1998 krásné africké opice guerézy angolské. Chov guerézy angolské začíná v ČR 26. 10. 1988 nákupem prvního…
Hlavec plochý Platysternon megacephalum je druh želvy žijící v horských potocích Číny, Kambodže, Laosu, Myanmaru, Thajska a Vietnamu. Hlavec má tělo zploštělého tvaru, což je dáno prostředím prudce tekoucích bystřin. Krunýř je dlouhý okolo 20 cm. Jeho velká hlava se nevejde pod krunýř a je proto kryta zvláštním kostěným štítem. Také má hákovitou horní čelist s jejíž pomocí může rozbíjet pevné schránky korýšů a měkkýšů, kteří jsou jeho hlavní potravou. Tento jakýsi zobák, stejně tak jako silné drápy a dlouhý silný ocas, mu pomáhají přidržovat se kamenů a plazit se tak proti silnému proudu. Je však těžkopádný plavec.Naše zoo má tento druh v chovu už od roku 2001 …
Po roce 1999 se začala plzeňská zoo specializovat rovněž na chov různých druhů měkkozobých - holubů a hrdliček, zejména ohrožených ostrovních endemitů. Holub nikobarský je poměrně velký a těžký holub, který žije skrytě na drobných ostrůvcích Indonésie. Živí se semeny, plody a pupeny. Patří mezi velmi hezké holuby. V Evropě jej chová kolem 80 zoo.My holubi, spolu s hrdličkami a bažanty patříme mezi nejméně adoptované druhy v Zoo Plzeň. Pokud náschceš podpořit, navštiv sekci Adopce.
Obýval ve dvou populacích Mauritius. Jeden z nejvzácnějších ptáků světa, zachraňovaný díky mezinárodní spolupráci. Do přírody, kde jsou mu postupně zlepšovány podmínky, se vrací i mláďata vychovaná v zajetí. Nejnižší stavy v přírodě činily v roce 1984 pouhých 20 jedinců, o jedenáct let později již přes 150. Známý je i díky knize G. Durrella (Růžoví holubi a zlatí netopýři). Aktuálně jej chová kolem 10 evropských zoo (2017).
Tento jihoafrický jediný zástupce svého řádu přibyl do Plzně poprvé v roce 2019. Expozice pro hrabáče byla vytvořena již v roce 2001 v pavilonu Tajemný svět africké noci. Starší český název zněl kuťoš, případně hrabáč takaru (domorodé etiopské jméno). Je znám také anglicky - aardwark, nebo svahilsky: kukukifiku. Zajímavé je i ruské označení: trubkozub. Hrabáče můžeš od konce roku 2020 podpořit i nákupem symbolického dárkového poukazu na e-shopu Zoo Plzeň:
* hrošík liberijský je nejbližším příbuzným hrocha obojživelného, patří spolu mezi sudokopytníky; společně mají pak nejblíže k prasatům; nejsou příbuzní nosorožců * hroch i hrošík žijí pouze v Africe * odlišnosti obou druhů hroch: (stáda, rozměry a hmotnost až 2 tuny; častý pobyt ve vodě /řeka, jezero/ v otevřené krajině; člověku znám dlouhodobě) hrošík: (samotář, pralesy, bažiny, častěji mimo vodu; jako stále žijící druh "objeven" až počátkem 20. století) * oba druhy mohou být člověku nebezpečné * zajímavost hrošíka: rodí se více samice (až 9:1); mohou se narodit i dvojčata; chov v páru, dvojici, trojici, skupině atp. je v zoo…
Plzeňská zoo chová 4 formy madagaskarských hroznýšů. Dvě naleznete v expozici madagaskarského pavilonu. Hroznýši psohlavému se také říká sanzinie. Na fotografiích je jeho západní poddruh "volontany", který chovají v Evropě zejména české a slovenské zoo (celkem 5). Plzeňská zoo chová i hroznýšovité hady Ameriky - hroznýšovce duhové (Svět v podzemí) a psohlavce (Akva Tera).
Nejčastěji chovaný druh chameleona v zoo. Naleznete jej v našem sukulentním skleníku. Zoo Plzeň chová i madagaskarské chameleony v expozici Akva Tera. Barvoměna má význam v komunikaci mezi jednotlivci, vyjádření nálady a pocitů, reaguje i na okolní teplotu a vlhkost. V plzeňské zoo se poprvé tento druh objevil v roce 1992 a rozmnožil roku 2002, poté opakovaně. V zoo je častým chovancem, ke spatření je ve více než 150 evropských zoologických zahradách
V expozici Talarak v Tropickém pavilonu Z zastupuje tento zajímavý pták vedle holubů, zoborožců či pěvců avifaunu Filipín. Zoo Plzeň již dlouho dobu spolupracuje na monitoringu chřástala polního nejen v Západních Čechách.
Dovozem devíti ibisů skalních v roce 2018 do rekonstruované voliéry začal poprvé chov těchto vzácných ptáků v plzeňské zoo. Žijí zde spolu s dalšími druhy ptáků Maroka a Palearktu, například holuby, poštolkami a supy bělohlavými. Další perlou mezi ibisy jsou v Plzni ibisi madagaskarští, kolekci tvoří i další druhy.Ibisi si zaslouží své kmotry. Podrobnosti naleznete v sekci Adopce.
* irbis horský je znám i pod názvem levhar sněžný (nezaměňovat s levhartem skvrnitým) * jde o tzv. velkou kočku z rodu Patnhera, příbuznou lvovi, tygrovi, jaguárovi a levhartovi * obývá vysokohorské prostředí v Asii * žije samotářsky * na rozdíl od ostatních velkých koček měl vždy malý původní areál rozšíření a tím i nižší populaci * pro svou kožešinu i z dalších důvodů byl často pronásledován, loven a je tak ohrožený První irbisové neboli sněžní levharti dorazili do Plzně z Tierparku v Berlíně na sklonku listopadu roku 2004. Jmenují se Makan (nyní Jihlava) a Nanschan a narodili…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.