březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Zubři se vracejí zpět na Kavkaz
Plzeňská zoologická a botanická zahrada se aktivně zapojila do projektu ,,Re-introduction in Caucasus“. Dne 25. února 2019 z Plzně odcestoval téměř tříletý samec zubra evropského do Tierparku Berlín, kde jsou svážená zvířata také z dalších institucí, Zoo Bratislava a Zoo Lipsko. Druhá skupina zvířat pro repatriaci se tvoří ve Francii, kam putují zubři ze Švýcarska nebo Španělska. Pokud budou všechna zvířata v pořádku, měla by se koncem dubna vydat na cestu do Baku. Zubři se budou vracet do míst svého původního historického výskytu, na území NP Shahdag v severovýchodním Ázerbajdžánu.
Samec Ontario se narodil v plzeňské zoo matce Radbůze a otci jménem Arbo 9. 5. 2016. Zahrada projekt podpoří jednak poskytnutím důležité genetické informace a také uhrazením nákladů transportu do Tierparku Berlín. Bohužel si zubr Ontario v Tierparku Berlín ošklivě zlomil nohu a musel být utracen. Do projektu byl tedy zapojen jeho mladší bratr. Samec Ony se narodil 25.10. 2017 a do Tierparku Berlín odcestoval 27. 3. 2019, kde se připojil ke stádu, které bude během května přepraveno vyjet do Azerbajdžánu. Spolu s ním cestovala v nákladním automobilu stejně stará samička ze Zoo Praha. Zoo Praha zajišťovala samotnou přepravu obou zvířat.
Náš samec Ony má důležité poslání. Nejen, že je jedním ze tří zakladatelů nového stáda a mláďata ponesou jeho genetickou informaci, ale navíc dostal na krk obojek s GSM vysílačem č. 5. Díky Onymu a dalším dvěma jedincům je možné sledovat stádo po celý rok. Nádherné a zdravé území NP Shahdag poskytlo zvířatům možnost žít jako v opravdové přírodě. Podobně tak žili jejich předci. Krátký film Čtyři sezony zubra na Kavkaze natočil a zkomponoval Rustam Maharamov. Díky organizátorovi celého projektu, zoologickému řediteli Tierparku Berlín, Dr. Christianu Kernovi a podpoře WWF můžeme Onyho a celé stádo sledovat i my. S potěšením Vám film nabízíme k shlédnutí na této adrese: www.youtube.com/watch?v=NshJ6bLhQvY
Zubr evropský (Bison bonasus) je v Zoo a BZ Plzeň chován především pro posílení populace v lidské péči, neboť z naší přírody díky rozšiřování naší civilizace zmizel již v polovině 18. století. Zubři jsou největšími suchozemskými obratlovci Evropy. Jejich vyhubení ve volné přírodě připravilo starý kontinent nejen o impozantní druh živočicha, ale bylo také jednou z příčin změn v ekosystému, který postupně dostal na pokraj vyhubení další desítky a stovky druhů rostlin a živočichů závislých na otevřené krajině. Po více než devadesáti letech se tak zubři evropští vrátili do země svého původního výskytu. Poslední volně žijící zubr na Kavkaze byl zastřelen v roce 1927.
Krátké dokumenty pod těmito QR kódy, 2021
Zpráva z přípravy a transportu dvanácti zvířat do NP Shahdag v severovýchodním Ázerbajdžánu z 11. 6. 2019
European bison arrival Aserbaidschan
All 12 Bisions (inculing those from Pilzen and Praha) arrived save in the Adaptation enclosure in Shadagh NP and now already become adapted to their new environment (see attached). So we are planning to release the animals within July/August to the rewilding area.Our communication department (cc) is currently compiling pictures and footages from the transport and the first days in the adaptation enclosure and will send the link to all of you, so you can use them as agreed. Again on behalf of WWF-Germany I would like to thank you for your contribution and great support!!!
I hope that we can continue our joint efforts!
Best wishes from Berlin/Brandenburg,
Aurel
All Fotocredits: Thomas Macholz / WWF
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.