březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Příroda v období pandemie koronaviru si na mnoha místech oddechla, jak potvrzuje i náš malý příběh. V červnu se na loukách obhospodařovaných Zoo a BZ, které zahradě slouží jako potravinová základna, zastavil a čerpal nové síly samec chřástala polního. Je to pro nás výjimečná událost. Louky bývají totiž v tuhle dobu již pokoseny z důvodu konání koncertů v Lochotínském amfiteátru. Pandemie koronaviru "zrušila" chystané koncerty, a tím pádem nebylo potřeba louky sekat. Tráva narostla vysoká a mokřad na jejím okraji poskytl ideální niku pro odpočinek chřástala polního na jeho migrační trase ze zimoviště v Africe.
Na přítomnost chřástala polního na louce před zoo nás upozornila častá návštěvnice a příznivkyně zoo, bioložka, která tam poblíž venčila svého psa. Následující noc byla přítomnost chřástala nejen potvrzena, ale chřástal byl odchycen, okroužkován a byla mu zjištěna biometrická data. Chřástal na této louce pobyl asi týden, nabral sílu a pokračoval dál hledat vhodné místo k rozmnožování.
Tito ptáci to s námi lidmi nemají vůbec jednoduché. Na jejich migrační trase číhá mnoho překážek. Od vysokých skleněných a zrcadlících se ploch, nástrahy v podobě odchytových sítí, lepů a střelců ve Středomoří, nebezpečné sloupy vysokého napětí, dravce a toulavé kočky až po žací stroje na našich lučních travních porostech. Proto jsme byli přítomností volajícího samce nesmírně potěšeni. Populace chřástalů polních z naší zemědělské krajiny v závislosti na všech aspektech, včetně počasí, mizí. Potvrzují to data z našeho již desetiletého monitoringu ve Slavkovském lese a na Šumavě.
Potěšte se také zpěvem chřástala polního zachyceného na Šumavě kamerou hlavního zoologa Zoo a BZ, Bc. Tomáše Jiráska:
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.