březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
V NPP Černá rokle v katastrálním území Kosoř, patřící CHKO Český kras, rozkvetl kriticky ohrožený trličník brvitý (Gentianopsis ciliata), dříve hořeček brvitý. Pro trličník brvitý je charakteristické, že rozkvétá až na konci léta a začátkem podzimu.
Úbytek tohoto druhu je v posledních desetiletích poměrně značný, byl proto zařazen v Červeném seznamu k ohroženým druhům naší květeny (C3).
V minulosti zcela odlesněné, nyní zarůstající stráně jsou především geologicky a palentologicky mezinárodně významným územím se stratotypem hranice mezi stupni lochkov a prag. Na skalních stepích, stepních trávnících a v opuštěných lomech se vyskytuje význačná květena, bryoflóra a mykoflóra i bohatá entomofauna.
Lokalita přirozeně zarůstá sukcesí, je tedy velmi důležitá individuální péče a řízený management při odstraňování škodlivých náletů. Po dohodě s AOPK ČR revitalizaci již více než pět let svépomocí zajišťují členové SOMU (Společnost pro ochranu motýlů). Práce v těžkém terénu je namáhavá, proto jim pomáhají zaměstnanci plzeňské Zoo a BZ. Dříve bylo bezlesí udržováno pravidelnou pastvou.
Pokud se tato lokalita ponechá jen přírodě, postupně zaroste a vzácní živočichové i rostliny vázané na vápencové podloží a slunné, otevřené plochy postupně zmizí. Byla by to ale velká škoda. Kromě hořečku brvitého je v těchto dnech v Černé rokli možné spatřit i teplomilnou saranči německou (Oedipoda germanica) či dnes velmi vzácného okáče metlicového (Hipparchia semele). Oba druhy se v České republice v současnosti vyskytují jen na několika posledních lokalitách, a to v Českém středohoří a Českém krasu.
Foto: Jiřina Pešová
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.