Vracíme kvakoše přírodě

Zoologická a botanická zahrada města Plzně se rozhodla podporovat záchranné projekty spravedlivě. Část energie věnuje aktivitám v tuzemsku, část zasílá do zahraničí. Doma za humny se aktivně snaží podporovat záchranu populace chřástala polního (Crex crex) v Plzeňském kraji. Aktivity také vyvíjí na projektu, který si klade za cíl posílit mizející populace sýčka obecného (Athene noctua) v České republice. Od roku 2010 se snaží pěstovat vybrané ohrožené druhy rostlin v Plzeňském kraji. Zjara vždy monitoruje a zachraňuje obojživelníky na jednom úseku frekventované silnice v Plzni v katastrálním území Valcha. Podrobnější informace o těchto projektech jsou v samostatných sekcích.

Třicet osmička už je v Africe

Třicet osmička už je v AfriceDvacátého září k nám dorazila výborná zpráva! Kvakoš noční (Nycticorax nycticorax), kterému jsme v září v Zoo a BZ upevnili na záda GPS vysílač s číslem 20338 přeletěl Středozemní moře a už odpočívá na Sahaře. Je to první důkaz, že "v lidské péči" odchovaný kvakoš noční prokázal přirozenou tažnost! A měl i správný směr. Teď ještě, aby přelétl Saharu! Z loňské zkušenosti víme, že tomu tak není u všech mláďat. Oba jeho rodiče se vylíhli v Zoo Hluboká, tamní skupina pochází z odchovu Zooparku Chomutov a privátního chovatele. Jedná se tedy o minimálně třetí generaci odchovanou v lidské péči …

Vracíme je přírodě

V rámci projektu sledování tahových cest kvakošů nočních (Nycticorax nycticorax) byl v pondělí 13. září 2021 upevněn GPS vysílač a odečítací identifikační kroužek dalšímu jedinci kvakoše, který odchoval chovný pár ve velké ptačí voliéře u hlavní pokladny plzeňské zoo. Po pečlivém odebrání všech biometrických dat byl kvakoš vypuštěn do volné přírody. Bezprostředně po vypuštění byl pozorován v blízkosti mateřské voliéry a ve společnosti dalších pěti volně létavých jedinců.Vidět odchovaného jedince létat pod širým nebem je prostě nádhera. Je to také jakési zadostiučinění za dobře vykonanou práci a nekonečnou starost, kterou mají v zoo chovatelé. Zároveň přichází strach…

Volavka s anténou

… a teď ještě s vysílačkou …Kvakoš noční je volavkovitý, tažný pták, aktivní hlavně za šera. Na zimu odlétá do Afriky. Jeho 2-4 dlouhá, tenká pírka na hlavě jsou součástí jeho svatebního šatu. Rozhodně to není žádná módní výstřednost, nýbrž dorozumívací prostředek. Dospělci je při námluvách či v rozčilení zvedají a mláďata podle nich rozpoznávají své rodiče, když přiletí na hnízdo.Populace kvakošů nočních v přírodě na našem území v posledních letech zaznamenala značný pokles. Ptáci se velmi vzácně objevují na tahu na rybnících s pestrými břehovými porosty. V Plzeňském kraji nebylo zaznamenáno pravidelné hnízdění, pouze pozorování záletů protahujících jedinců.…

Publikace z Docela jiného světa vzhůru do světa! číst dále
Do konce listopadu do zoo za stovku číst dále
Také v zimě 2024/2025 probíhají komentované večerní prohlídky číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor