březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Zoologická a botanická zahrada města Plzně se rozhodla podporovat záchranné projekty spravedlivě. Část energie věnuje aktivitám v tuzemsku, část zasílá do zahraničí. Doma za humny se aktivně snaží podporovat záchranu populace chřástala polního (Crex crex) v Plzeňském kraji. Aktivity také vyvíjí na projektu, který si klade za cíl posílit mizející populace sýčka obecného (Athene noctua) v České republice. Od roku 2010 se snaží pěstovat vybrané ohrožené druhy rostlin v Plzeňském kraji. Zjara vždy monitoruje a zachraňuje obojživelníky na jednom úseku frekventované silnice v Plzni v katastrálním území Valcha. Podrobnější informace o těchto projektech jsou v samostatných sekcích.
Pomoc žábám – výstavba žabích zábran, Habr u Volduch a SnopoušovyVe středu 16. března 2022 jsme s několika kolegy se Zoologické a botanické zahrady města Plzně přidali ruku k dílu, společně s kolegy z Krajského úřadu Plzeňského kraje v čele s Jiřím Vlčkem a ochotné dobrovolnice, paní učitelky Mgr. Magdalény Berkovské při budování žabích zábran v okolí Habru u Volduch a ve Snopoušovech.Žábí oplůtky se sezónně staví v místech, kde migrují obojživelníci ze zimovišť na vodní plochy, kam se koncem března snaží dostat za účelem zachování rodu - rozmnožování. Láskychtiví obojživelníci se namísto setkání s koly aut nachytají…
Žáby mají v naší přírodě nezastupitelné místo. Jsou velmi citlivé na jakékoliv změny ve svém životě a ihned na ně reagují. Přestože jsou to živočichové celkem dlouhověcí, jejich výskyt v přírodě je čím dál vzácnější. Reagují na silnou urbanizaci krajiny a další vlivy spojené s bezohlednou lidskou činností. V posledních letech ale také na houbové onemocnění, chytridiomykózu. Čtěte více.
Dne 14. března 2019 postavili zaměstnanci Krajského úřadu, odboru životního prostředí města Plzně a Zoo a BZ Plzeň zábrany pro ochranu obojživelníků. K oplůtkům zakopali do země sběrné nádoby. Jsou to jakési záchranné pasti, do kterých zvířata spadnou, aby je následně dobrovolníci z nich vyprostili a přenesli přes frekventovanou silnici do níže položené vodní nádrže.Více zdeZávěrečná zpráva 2019Transfer žab, Plzeň Valcha – jaro 2019Instalace oplůtků na lokalitě Plzeň – Valcha proběhla 14. 3. 2019 za účasti Ing. Jiřího Vlčka z Krajského úřadu Plzeňského kraje ( Odbor životního prostředí) a jeho kolegů a dále byli přítomní zaměstnanci Zoo Plzeň ( Jiřina Pešová,…
Někteří zaměstnanci Zoologické a botanické zahrady se podíleli na záchraně obojživelníků v lokalitě Plzeň – Valcha. Velice frekventovaná silnic e protíná migrační trasu obojživelníků z níže položeného rybníka do vlhkého háje nad silnicí. V loňském roce zde pod koly aut zahynuly stovky žab. Rok 2017 byl zřejmě jedním z těch početně slabších, přesto se díky pravidelné kontrole nadšenců podařilo zachránit 81 jedinců, především ropuchy obecné (Bufo bufo). Čtěte více: 2017, 2018.
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.