březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Celoroční přehled hlavních akcí pořádaných v Zoologické a botanické zahradě města Plzně v roce 20211. ledna: Jak na Nový rok, tak po celý rok – tradiční slevová akce pro první návštěvníky v novém roce10. - 17. února Virtuální Valentýnský běh s Rozběháme Česko - Zoo letos slaví 95. narozeniny, přidejte se k nám a pro začátek začněme s virtuálním rozběhem na podporu dlouho zavřené zahrady28. února: Český rok na vsi – Rozpustilé vyhánění zimy s topením Morany, průvodem masek z Vinic do středu města a se soutěží Plzeňský koblížek – odpolední program8. – 12. března: Dětský denní tábor o jarních prázdninách na Lüftnerce20. března: Otevírání České řeky,…
Přes trojí uzavření zahrady jsme zaznamenali spoustu zajímavostí v říši zvířat, rostlin i expozic. Objevily se např. dva staronové druhy - jaci domácí (tři samice) a skunkové pruhovaní (pár). Od roku 1974 chované zebry Chapmanovy nahradily vzácné zebry bezhřívé. Hned na Nový rok přišla na svět dlouho očekávaná samice šimpanze učenlivého - Caila. Odchov se zdařil po 17-ti letech. Dne 4.8. porodila lvice berberská Tamika svůj další vrh, návštěvníci tak na podzim pozorovali Fazana a Faridu. V průběhu roku byl mj. dopárován levhart čínský nebo odcestovali mladí berberští lvi, jako poslední samec Dabir. Pozadu nezůstal ani svět flóry. Sukulentní skleník prošel proměnou na Svět…
Vánoční stromečky neprodané ve velkoobchodě dorazily opět po roce i do plzeňské zoo, kde slouží jako okus pro kopytníky. Těm chutnají zejména a téměř výhradně borovice. Dostali je jeleni wapiti kalifornští, ovce aljašské a tlustorohé a také zubři nebo jaci.
Podívejte se do plzeňské zoologické a botanické zahrady prostřednictvím 4. čísla časopisu IRISZoologická a botanická zahrada města Plzně zůstane uzavřena veřejnosti minimálně do 22. ledna. Navštivte ji alespoň prostřednictvím aktuálního čísla časopisu IRIS.Na stránkách 4. čísla ročníku 2020 čtvrtletníku o Zoologické a botanické zahradě města Plzně, přírodě a ekologii v západních Čechách IRIS si mimo jiné přečtete:- proč nosí jmelí štěstí- o podzimních botanických novinkách- jak kráčel čas v expozici medvědů hnědých - o chryzantémách – květinách ze čtveřice urozených- kde začíná a končí nový geopark Barrandien - varování před neuváženým zvířecím dárkem…
Máte krmítko? Máte? Výborně, tak sčítejte ptáky na krmítku!Pozorování a sčítání ptáků na krmítku je program občanské vědy určený pro nejširší veřejnost. Zapojit se může každý, předchozí zkušenosti nejsou potřeba – stačí si připravit krmítko a hodinu jej v daném termínu pozorovat. Sčítání je vhodné i pro školní třídy, družiny či kroužky.Vše potřebné najdeme na samostatném webu Ptačí hodinka – jak sčítání probíhá, jak se do něj zapojit, proč vlastně sčítáme nebo jaké jsou výsledky předchozích ročníků. Historicky první sčítání se konalo 4. – 6. ledna 2019 a zapojilo se do něj přes 14 000 účastníků, v roce 2020 nás sčítalo dokonce přes 20 000. Přidáte se?Třetí ročník sčítání…
Zajímá vás, jak funguje zoologická a botanická zahrada? Co se odehraje během 1 roku, která zvířata se narodí, odcestují; které expozice se upraví nebo vzniknou, co se děje u sokolníka, v pravěké vesnici, na amfiteátru? Vyčerpávající přehled, zprávy zoologů, veterináře, ošetřovatelů a dalších odborných pracovníků jsou každý rok sestaveny do výroční zprávy. Dvě publikace - VZ 2018 a 2019 jsou nově k dispozici na eshopu zoo.https://eshop.zooplzen.cz/vyrocni-zprava-2018https://eshop.zooplzen.cz/vyrocni-zprava-2019
V lednu 2021 zahalilo zoo kouzlo sněhové pokrývky. Přírůstky postupně zaznamenává zejména statek Lüftnerka v podobě selat, kůzlat, jehňat i telete červinky. Změny a přípravy se přesunuly hlavně do některých pavilonů. Na nový design, obyvatele a náplň se můžete postupně těšit v menších expozicích pavilonu žiraf a nosorožců, v části Tropického pavilonu nebo v ptačích voliérách mezi výběhy velbloudů a nosorožců. Tyto novinky v průběhu roku představíme podrobněji slovem i obrazem.Dokud bude zoo uzavřena, stále uvítá Vaši pomoc formou nákupu suvenýrů na e-shopu, ale třeba i dárkových poukazů pro zvířata (tamtéž), adopcí; případně…
První přírůstek roku 2021Na svět sice přišel už 2. ledna, ale na první fotku jsme si museli nějakou dobu počkat. Prvním přírůstkem roku 2021 je tamarín bělohubý. U drápkatých opic se většinou rodí dvojčata, v tomto případě atypicky došlo na jedináčka. Péči má zejména otec. V souvislosti s velkou členitou expozicí v Tropickém pavilonu, velkou tlupou, neustálým pohybem a starostlivostí samce o drobečka na zádech, vznikla fotografie až v minulých dnech. Chov tamarínů a kosmanů má v Plzni dvacetiletou tradici, většina druhů žije od roku 2014 v Amazonském pavilonu. Jak už název napovídá, obývá tato čeleď jihoamerické deštný prales.
Poslední víkendy v měsíci si budete moci zpestřit hlasováním na Facebooku, kde si ověříte znalosti z historie Zoo Plzeň.RETRO SOUTĚŽ - Letos slavíme jubilejních 95 let!Pojďte se s námi vydat a společně nahlédnout co předcházelo dnešní podobě zoo a u toho si zasoutěžit! O co půjde: Každý poslední pátek v měsíci zveřejníme zde na FB stránkách otázku a k ní tři možné odpovědi. Jak hlasovat: Pouze pomocí smajlíků a to od zveřejnění až do pondělního poledne. Průběh losování: Ze správných odpovědí vylosujeme vždy jednoho výherce, kterého zveřejníme další měsíc s uvedením následující otázky. Trvání soutěže: Poslední hlasování proběhne v srpnu.…
Zajímavosti o obyvatelích expozice, přírůstky, novinky a aktuality přinesou ošetřovatelé z Akva Tera kromě facebooku i v nové kategorii webu Novinky.
Den bez palmového olejePrvní únor je mezinárodním dnem, kdy si celý svět připomíná svou zodpovědnost za činy, které vedou k nenávratnému ničení primární přírody díky velkoplošnému pěstování palmy olejné v tropických oblastech Indonésie, Ameriky a Afriky. Každý z nás, já, ty, my i vy, kteří kupujeme výrobky s obsahem palmového oleje se přímo podílíme na této devastaci přírody na druhé straně planety! Jsme tedy zodpovědní za ztrátu přírodní rovnováhy na naší planetě! Zamysleme se, není nejvyšší čas na změnu? Příroda to potřebuje! Těžíme z ní mnohem více, než je opravdu nutné! Opravdu chceme žít v zelené poušti?Změna vlastně není nic…
Běžím, abych nakrmil lví smečku nebo žirafě pro novou podestýlkuOd 1.2. můžeš pomoci zvířatům v plzeňské zoologické zahradě. Každý krok, který zdoláš ve Valentýnském běhu, který organizuje Rozběháme Česko, z.ú., pomůže vyplnit plzeňské zoologické zahradě mezeru v rozpočtu po návštěvnících. Zvířata nezajímá karanténa, potřebují krmivo, podestýlku, veterinární a lidskou péči. Všichni běžci, kteří se registrují na www.myteporazime.cz poráží nejen svoji pohodlnost a výmluvy, ale pomáhají přispět částí startovného právě na chod plzeňské zoologické zahrady. V sekci registrace pak mohou zvolit libovolný příspěvek na činnosti zoologické zahrady. Každý krok se totiž počítá.Všechny…
Nový moderní výběh dostanou lvi berberští, které chová plzeňská zoologická zahrada. Město Plzeň poskytne osm milionů korun na úpravy venkovního zázemí těchto šelem, peníze půjdou také na úpravu okolí výběhu. Peníze schválili na svém únorovém jednání zastupitelé města Plzně v rámci takzvaného Rozpočtového opatření pro rok 2020 a 2021.„Jsem rád, že můžeme takovýto dárek nadělit právě lvům. Jsou jedním z největších lákadel naší zoologické zahrady. Ta je chová od roku 2002, přičemž už pátým rokem se daří lvi v naší zoo odchovávat. Tento projekt mě těší o to více, že v uplynulém týdnu bylo půl roku nejmladším lvím odchovancům zoo, lvíčatům Fazanovi a Faridě, jejichž…
Ve dnech 10.-17. února 2021 probíhal v celé České republice Valentýnský virtuální běh, který organizovalo Rozběháme Česko, z.ú. Účastnilo se jej v řadě kategorií přes 3000 běžců ze všech koutů ČR. Nechyběly dvojice, rodiny, děti, chodci, jednotlivci, canicrossaři i týmy. Za tento týden se podařilo na platformě „www.myteporazime.cz“ vyběhat na podporu Zoo Plzeň neuvěřitelných 201 750 Kč. Je to v kronice těchto virtuálních běhů 2. nejlepší výsledek a v kategorii podpory plzeňské zoo díky jednotlivcům úplně mimořádný počin. Pochopitelně v době bez příjmů ze vstupného a aktivit spojených s návštěvníky, je každá získaná koruna pro zoo extrémně potřebná.…
Zima vyhnána – přesvědčte se! Jedenáct let byla pravidelně vždy poslední únorovou neděli vyhnána z plzeňské kotliny zima. Navzdory Covidu-19 se tak stalo i letos. Původně se kvůli protikoronavirovým opatřením akce neměla konat, ale nakonec se uskutečnila podle návrhu Aleny Kozákové – představitelky Zimy – ve velmi komorní podobě. Zúčastnili se jí pouze tři hlavní aktéři. Končící Zima, Jaromil XII. a statkář Lüftner. Původně se měla utopit u Kalikovského mlýna jen Morana a před radnicí mělo být předáno hlášení o vyhnání zimy z plzeňské kotliny panu primátorovi Martinu Baxovi. Nakonec trojice hlavních postav absolvovala celou trasu tradičního bujarého průvodu, kterého…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.