březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Nad statkem a pod expozicí vlků evropských se nachází starobylá vesnička postavená z hlíny, dřeva a rákosí. Představuje obydlí ze starší doby železné (800 – 400 př. n. l.), z doby halštatské. Toto historické období bylo výjimečné hlavně díky zvládnutí zpracování nového kovu - železa. Jeho význam spočívá především v jeho široké dostupnosti, protože ložiska železné rudy, se na rozdíl od mědi a cínu, vyskytují daleko častěji.
Sídliště tohoto období nebyla ze západních Čech do nedávna známa. Dnes známe z regionu asi 15 sídlišť, ve větší míře byla zatím odkryta jen sídliště v Křimicích a Bdeněvsi, kde byly také zachyceny půdorysy nadzemních sloupových obydlí. Půdorys takového domu tvořilo buď 6 nebo 8 sloupů uspořádaných do dvou řad, nebo 9 sloupů ve třech řadách po třech. Tomuto úseku patří také sloupový dům rekonstruovaný zde v Zoo. Známe i několik výšinných sídlišť, z nichž nejvýznamnější je bezesporu dvorec prozkoumaný ve Štítarech nad Radbuzou-Hostěticích (okr. Domažlice), který měl pravoúhlý tvar o rozloze 0,64 ha a byl obehnán dvojitou palisádou přerušenou jen v místě vstupu. Keramika nalezená jak v hrobech, tak v sídlištních objektech vyniká různorodostí tvarů i bohatostí často geometrické ryté, tuhované, malované i vlešťované výzdoby.
Pozdní doba halštatská až časná doba laténská (550-400 př. n. l.) pak poskytuje již zcela jiný obraz. Četná sídliště jsou známa nejen z širšího Plzeňska, ale také z Klatovska, Domažlicka a z povodí Střely. Jako obydlí vystřídaly nadzemní stavby polozemnice, kde je podlaha zahloubena pod úroveň terénu a kde kůly či sloupy nesou sedlovou střechu. Dvě takové podzemnice stojí také zde v areálu Zoo. Kromě rovinných sídlišť známe i sídliště výšinná a na strategických polohách (na ostrožnách či temenech kopců) jsou budována menší, valy a příkopy opevněná hradiště, která se stávají středisky moci, řemesel a obchodu. Dosud nejucelenější obraz poskytlo hradiště zkoumané na Černém vrchu u Svržna (okr. Domažlice), z nejbližšího okolí můžeme uvést hradiště v Plzni-Hradišti, Plzni-Bukovci a na Sedlecké skále u Šťáhlav. V této době také výrazně sílí obchodního vliv antického světa, především Řeků a Etrusků. Na naše území se dostává luxusní zboží ze Středomoří, jako příklad můžeme uvést nález kylixu z Plzně-Roudné.
Vesnička pravidelně ožívá v průběhu roku díky skupině nadšenců ze spolku Oživená prehistorie.
Veřejné akce v roce 2022:
21. 5. Den pravěkých technologií
11. 6. Den pravěkých technologií
23. - 24. 7. Den pravěkých technologií
20. - 21. 8. Den pravěkých technologií
17. 9. Den pravěkých technologií
15. 10. Mezinárodní den archeologie
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.