Strom jako ekosystém

Na jaře 2019 byla otevřena neobvyklá naučně-hravá expozice v koruně vzrostlého dubu nad expozicí Mediterraneum, která nabízí odpočinek při nepříjemném stoupání do kopce. Každý strom je ekosystém sám o sobě. Tím, že vytváří dřevo, kůru a listy, slouží stromy ostatním organismům nejen jako zdroj potravy, ale také jako příbytek. Existuje mnoho živočichů a hub, které by bez hostitelského stromu nemohly žít a na ně se potom vážou další organismy. Jen na jednom dubu je možné najít 500 až 1000 druhů hmyzu, z nichž třetina bývá vzácných.

Dub byl posvátným stromem snad ve všech evropských kulturách a téměř vždy zaujímal místo nejvyšší. U nás se dubové dřevo používalo ke stavbě krypt již v době halštatské. Poblíž zemřelých byly ponechávány větvičky dubu a jmelí. Jmelí rostoucí na dubu bylo považováno za obzvlášť posvátné. Podle Keltů jsou posvátné všechny části dubu a mají nadpřirozenou moc. Bývalo zvykem nosit u sebe alespoň kousek dřeva nebo křížek svázaný z větviček červenou nití, který měl zapudit veškeré zlo...

Duby jsou z hlediska zdroje kvalitního dřeva jedny z nejdůležitějších stromů severní polokoule. Dubové dřevo je tvrdé a velmi trvanlivé. Používalo se po staletí k výrobě trámů, podlah, nábytku i sudů. Žaludy jsou v mnohých oblastech důležitou složkou potravy zvířat i lidí. Z dubů jsou získávány třísloviny a kůra, listy byly používány k vyčiňování kůží. Velké množství tříslovin obsahují také duběnky, hálky, vznikající na listech dubů po nakladení vajíček do pupenu dubu žlabatkou. Kdysi se z nich vyráběl inkoust.

Léčivé vlastnosti dubů jsou všeobecně známy a strom sám byl považován za natolik ozdravující, že ke zbavení se nemoci podle staré tradice stačilo, když nemocný člověk obešel silný kmen dubu třikrát dokola. Všeobecně uzdravující je koupel ve výluhu z dubové kůry. Méně známé jsou protihorečnaté a protizánětlivé účinky čaje z dubové kůry.

Kolik druhů dubů  v České republice žije, kteří ptáci zpívající z interaktivního panelu čekají na objevení v koruně  dubu a mnoho dalších zajímavostí, zjistíte jen, pokud toto krásné místo navštívíte.

Strom jako ekosystém
Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
Novinkou letošní sezóny je pavilon gueréz  číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor