březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Plzeňská Zoo a BZ se přidala k záchraně nejohroženějšího poddruhu zebry stepní, nazývaného zebra bezhřívá (Equus quagga borensis). Vystřídá dlouholetý a velmi úspěšný chov zebry Chapmannovy. V současné době se vyskytuje okolo 300 posledních jedinců zebry bezhřívé na savanách a v křovinatých oblastech severní a severovýchodní Ugandy. V lidské péči tento poddruh chová jen 11 zoologických zahrad na světě, cca ve 34 jedincích. Chovná základna pochází z Čech. Zebry bezhřívé totiž dovezli do Evropy mezi lety 1969 a 1976 tehdejší ředitel královedvorské zoo Ing. Josef Vágner a zoolog Luděk Dobroruka. Populace nyní spíše stagnuje a hrozí jí…
Na Kanadském západě v plzeňské Zoo a BZ se zabydluje pár skunků pruhovaných (Mephitis mephitis). Tyto šelmy v sebeobraně vystřikují silně páchnoucí sekret z pachových žláz, které mají pod ocasem. Trefují se s velikou přesností na vzdálenost několika metrů přesně do nepřátelských očí. Zasažené oči pak silně pálí a jsou dlouho citlivé. Bez okamžitého vypláchnutí vodou dochází k silnému zánětu spojivek. Olejovitá tekutina žluté barvy obsahuje chemické sloučeniny síry. Skunčí pach je cítit i na kilometr daleko. Citlivějším lidem může způsobit nevolnost, zvracení a bolesti hlavy. Dlouho trvá než zápach vymizí a ještě po…
Comeback hlásí kromě skunků také jaci domácí. Po zhruba dvacetitelé přestávce se vrátil druh sudokopytníka, jehož předchozí plzeňský chov trval od 50. let do přelomu tisíciletí. Jedna samice dorazila z německého Cottbusu, dvě další ze Zoo Brno. Jačice osídlily výběh po pižmoních.Stručně z historie chovu jaků v Plzni-mv-
V plzeňské zoo se poprvé líhnou mamby úzkohlavéV květnu 2019 byl umístěn do expozice Království jedu pár dospívajících afrických mamb úzkohlavých. Dne 14.4. 2020 nakladla samice 9 oplozených vajec, z kterých se 22.6. začala líhnout mláďata. V této chvíli (25.6. v 12 00) je úspěšně vyklubáno 5 mláďat a předpokládáme, že se v nejbližších hodinách vylíhne všech 9.Pro velkou plachost budou nejprve umístěna v zázemí expozice.Mamba úzkohlavá je jedovatý, zeleně zbarvený stromový zelený africký had. Je to vejcorodý druh. Je poměrně plachý, dosti rychlý a přizpůsobený lovu ptáků (dlouhé jedové zuby) a barva. V lidské péči se může dožít 20-25 let. Mamba preferuje…
Zubří sága pokračujeOd roku 1997 chová plzeňské zoo zubry evropské. Do plzeňské kroniky patří i věkový rekord samice Cvarky a úspěšná repatriace mladého samce do NP v Ázerbájdžánu. Dvě chovné samice se zasloužily o 12 narozených mláďat (každá o 6). Nyní hlásíme další přírůstek. Nejmladší samice s vybraným jménem Onica, se narodila 24.5.2020.Stádo v plzeňské zoo nyní tvoří dvě krávy Cvarka (*3.10.96 Zoopark Chomutov) a Radbuza (* 19.8.2006, Měřín) dovezená z Obory Radany. Dne 21. ledna 2014 jsme dostali z pražské zoo jejich původního chovného samce Arba (*15.7.2004 v Zoo Amsterdam). Ještě do konce roku se u nás stačil stát otcem, když mladší…
Lemuři 2020Jaro roku 2020 přineslo v plzeňské zoo 2 zajímavá mláďata lemurů. Zdejší kolekce čítá 11 druhů lemurů a je doplněná i o menší maki. Lemur hnědý přišel na svět 12.5. a lemur rákosový již 10.4, pravděpodobně jde o samce. U obou druhů je chován rodičovský pár, se kterým žije loňské mládě resp. předloňské. Pavilon Madagaskar byl první svého druhu v ČR, otevřen na podzim 2007 v podkroví původní stodoly ze 40. let.Lemur hnědýJde o 2. druhé mládě v naší historii, po roce, pohlaví zatím není známo. Byl to první druh lemura historicky chovaný v zoo v Plzni v pol. 80. let. V zoo není častý.Lemur rákosovýCelkově se jedná již o…
Nová mláďata mají tučňáci HumboldtoviPřírůstky naleznete ve stádě antilop nyal nížinnýchU velbloudů dvouhrbých došlo k výměně ročních samic Aiko a Sissi mezi Zoo Plzeň a Zooparkem Na HrádečkuDalšího potomka naleznete u kočkodanů BrazzovýchSamice albína klokana rudokrkého Albína má další mládě, 4. bílého klokana ve stádě
Vlk hřivnatý – 9. odchov v plzeňské zoo, vlčata opět z prosince V rámci Evropského záchranného programu přišla na svět další zajímavá mláďata. V dubnu 2020 začínají čtyřměsíční vlčata více poznávat svět mimo vnitřní pavilonek. Potřetí se rodiči stává chovný pár Herbert a Anna ze Zoo Lipsko (samec) a Norden Arks ve Švédsku (samice) ; oba narozeni v lednu 2011. Mláďata se narodila v prosinci 2019 (27.12.), opět po dvouleté přestávce. Tentokrát jsou tři, 2 psi a 1 fena. Celkem jich bylo v Plzni odchováno 26, plzeňská zoo tak patří mezi velmi úspěšné chovatele! V Evropě jej chová kolem 60 zoo. Stavy v přírodě klesají. Vlk hřivnatý bývá nazýván…
Ve skupině klokanů rudokrkých se letos představí 3. bíle zbarvený klokan. Mládě objevili ošetřovatelé ve vaku klasicky, hnědě zbarvené samice již 27.12., ale teprve počátkem tohoto týdne (27. a 28. ledna) se jej podařilo vyfotografovat ošetřovateli Petru Böhmovi. Mládě je zatím vidět jen sporadicky, ale s přibývajícím věkem bude vidět stále častěji a začne z kapsy i vylézat.První klokan žil v plzeňské zoo v polovině 60. let. Byl to klokan rudokrký. V roce 1977 se na pět let objevuje pod zavádějícím názvem „klokan stepní“ vzácný klokan uru. Od roku 1993 nechybějí klokani dodnes, to se znovu objevuje klokan rudokrký, je tedy chován v Zoo Plzeň nepřetržitě 27…
Prvním přírůstkem roku 2020 je v plzeňské zoo mládě šimpanze učenlivého. Malá samice přišla na svět na Nový rok odpoledne. Matkou je poprvé samice Zedonja (*24.2.1994) ze Zoo Arnhem v Nizozemí, která žije v Plzni od roku 2002. Otcem samec Bask. První mládě se v Plzni narodilo v roce 1978, nebylo však odchováno. Jediným úspěšným odchovem je samice Bamia (*2003), která nyní žije ve Francii a sama je již matkou. V ČR jsou odchovy šimpanzů v posledních 20 letech ojedinělé.Celá dospělá skupina 1+4 je v pořádku; matka o mládě vzorně pečuje. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují. Je však nutné dopřát šimpanzům maximální klid a prostor pro péči o …
Hroznýš Dumerilův v AT má mláďataTento druh nejedovatého hada z Madagaskaru chová plzeňská zoo od roku 1997 a poprvé jej rozmnožila v roce 2004. Chovný pár v zázemí expozice Akva Tera se rozmnožil naposledy v prosinci 2017. Nyní se samici 4.11. 2019 narodilo celkem 8 mláďat o délce přibližně 40 cm. Všechna dobře prosperují. V současnosti jsou v zákulisí. Tento druh dorůstá délky kolem 2 m. Jako i další druhy je ohrožen úbytkem biotopů.
Rysové se do Zoo Plzeň vrátili v roce 2006 po delší přestávce. Dříve zde žili pouze rysové ostrovidi, kteří se nikdy nerozmnožili. Rys ostrovid byl v plzeňské zoo chován dlouhé roky, jak ve voliérách malých šelem, tak v sousedství pum v místě dnešního ostrova lemurů kata. Chov byl počátkem 90. let přerušen. Naštěstí pro milovníky těchto krásných šelem byli rysové zařazení do generelu vývoje zoo pro severoamerickou, nearktickou část. Tam vznikly dvě přírodní expozice se stromy a sruby, jako ubikacemi rysů. První pár rysů červených, narozených v Tierparku Berlin, byl dovezen ze zoologických zahrad v Ostravě a Ústí nad Labem. Rysové se narodili v dubnu roku…
Druhé mládě gibona bělolícíhoDruhé mládě gibona bělolícího přišlo na svět 19.9. Rodiči jsou samice Sikang a samec (Young) Lu. Tento druh gibona je v Plzni chován od roku 2011, předtím zde od roku 1999 žili giboni lar, kteří přivedli postupně na svět 4 mladé. V roce 2011 byli přivezeni dva samečkové gibona bělolícího z Holandska. Sedmiletý Xian, rodák z Hannoveru, přijel ze Zoo Apenheul (specializovaná opičí zoo) a tehdy devítiletý Young Lu ze Safariparku Beekse Bergen, kde se i narodil. Ten v Plzni zůstal a později dostal partnerku jménem Sikiang (Siki). První mládě se jim narodilo 29.9. 2015. V Evropě je chová 36 zoo. Ostrov gibonů byl nejprve určen pro…
V uplynulých říjnových dnech přijela do Zoo Plzeň dvouletá samice hrabáče kapského „Sabi“ z belgické zoo Antwerpy. Narodila se 22.8.2017. Expozice pro hrabáče byla vytvořena již v roce 2001 v pavilonu Tajemný svět africké noci. Tento savanový hmyzožravý savec je jediným zástupcem svého řádu. Dosahuje délky těla až 140 cm a hmotnosti i 65 kg. V Evropě jej nyní chová 25 zoo, v ČR již 4. Byl známý pod starým českým jménem kuťoš (kutat) nebo domorodým africkým jménem takaru.
Nový druh drápkaté opice v expozici Zoo PlzeňV pavilonu Amazonie ve střední části plzeňské zoo věnované americké fauně a flóře je nově k vidění pár kosmanů běločelých. Stal se tak čtvrtým druhem zde chovaných kosmanů po bělovousém, zakrslém a stříbřitém. Pavilon vznikl v rámci projektu Stopy člověka v přírodě a díky podpoře EU.V rámci Evropského záchranného programu EEP byli tito kosmani získáni v roce 2018 a letos v létě vystaveni v pavilonu. V Evropě jej chová okolo 90 zoo, z toho 5 v ČR. Tento druh kosmana váží 200-300g a v přírodě se živí hmyzem, ovocem, mízou a nektarem, drobnými živočichy i ptačími vajíčky…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.