březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Tito australští hlodavci mají jeden z nejzvláštnějších jídelníčků. Byť se jedná o myš dokáže být poměrně zdatným lovcem a lovit v řekách, v blízkosti kterých se vyskytuje, různé vodní druhy (ryby, mlže, měkkýše atp.) Touto svojí zvláštností nahrazuje v Austrálii vydry potažmo jiné masožravce vázané na vodní toky. Vzhledem k jídelníčku a závislosti na zdroji vody nepatří myši bobří nebo-li také bobromyši mezi oblíbené chovance. Bohužel během posledních let takřka zmizely z Evropy. Nyní je chovají pouze tři instituce (Frankfurt, Jihlava a Plzeň), a my jsme aktuálně nejúspěšnějšími chovateli. Nyní máme dva chovné páry – jeden v expozici…
Píše se rok 2023. Z nového kalendáře jsme utrhli sotva pár listů. V šimpanzí expozici dovádí na lanech ve výškách tříletá samice Caila, kterou nahání “tetička” Zizwa. Matka Caily - Zedonja, sleduje vše zdánlivě s nezájmem z rohu ubikace, zavrtaná do dřevité vaty. Samice Brigitte ulehla do svého hnízda, největší spací rezidence tlupy. Samice Maria si před sebou jako kupu peří hrne blok dřevité vaty, který by s námahou uzvedl dospělý mužský. Samec Siri působí, jako by se ho celá scéna netýkala, opřený o své obrovské pěsti, přejíždí pohledem všechny členy v ubikaci. Šimpanzí tlupa je zase pohromadě. Obrázek, jež nebylo možné v naší zoo vidět přes rok a půl.…
Prvním novým přírůstkem Tropického pavilonu Z v expozici Filipíny se v novém roce stala kudlanka korunkatá (Hymenopus coronatus). Jde o atraktivní kudlanku z tropických pralesů jihovýchodní Asie, která svým vzhledem napodobuje květní lístky orchidejí. Tímto se stává nepozornému oku neviditelnou, taktéž i opylujícímu hmyzu, jež jí slouží za kořist.text a foto: Tomáš Winkelhöfer
První sameček v historii českých i slovenských zoo se vylíhl dne 9.6. 2022. Jedná se rovněž o první mládě otce i matky; rodiče pocházejí: otec z Weltvogelpark Walsrode (SRN), matka z Vogelpark Avifauna (NED).První papoušci chocholatí přišli do plzeňské zoo již v roce 2018. K sestavení harmonického chovného páru došlo však až v roce 2021. Jsou chování v expozici Nové Kaledonie společně s kagu chocholatými (v Asijské zahradě) nad Pavilonem Zlaté rybky. Samotný odchov probíhal v květnu a červnu, kdy samice na začátku května zasedla na snůšku a po cca 21 dnech vyseděla dvě mláďata. Odchované mládě bylo určeno jako samec. I v …
Když se řekne enrichment ve světě primátů, většina lidí si vybaví různé hračky, předměty nebo hlavolamy. Zejména pak ve spojení s lidoopy. Zabavit je ovšem rovněž třeba zástupce menších opic, jako jsou drápkaté opice či opice starého světa, např. guerézy a kočkodani.Enrichment z anglického překladu „obohacení“, neboli zpestření života zvířat v zoologických zahradách, je založen na principu přirozeného podnětu, s kterým se ve volné přírodě setkávají každý den – to jest na principu získávání potravy.Nejenže opice tato činnost zabaví skvěle na delší dobu, ale také rozvíjí jejich motoriku a posiluje svalovou hmotu. Obohacující prvky se totiž umisťují tak, aby zvíře…
Loni v tuto dobu jsme se s Vámi dělili o první narozené mládě u damanů pralesních. Jsme proto velmi rádi, že téměř do roka a do dne máme mládě druhé. V chovu damanů pralesních je důležité každé mládě, ale tím spíše samice. Proto jsme byli velmi potěšeni zjištěním, že naše loňské mládě je samička!Damany pralesní chováme od roku 2020 a za tu dobu se jejich početnost v evropském chovu závratně nezvedla. Nyní je pouhých 17 zvířat ve třech zahradách – všechny tři v České republice (Jihlava, Ostrava, Plzeň). Tím že se nám narodilo druhé mládě a první je samice, rozhodl náš kurátor o sestavení druhého chovného páru v chovatelském zázemí. Jelikož…
Přesně v polovině letních prázdnin se v zázemí teraristického úseku začala líhnout mláďata leguánků obojkových. Jde konkrétně o leguánky (Crotaphytus collaris) z lokality "Wichita mountains". Pohoří Wichita se nachází na jihozápadě amerického státu Oklahoma, kde se extrémní teploty letních měsíců střídají s poměrně chladnou zimou.Samci leguánků z této lokality se vyznačují nádherně kontrastním zbarvením v podobě modrého těla a sytě žluté hlavy. Samice jsou spíše nenápadně zbarvené do odstínů šedomodré až hnědé se světlými skvrnami. V oblasti krku mají obě pohlaví dva černé obojky ohraničené bílou barvou. Odtud tito leguánci získali své druhové jméno.…
Plzeňská zoo je známá tím, že zde najdete celou řadu rarit. Napříč taxony zde můžete nalézt velmi kuriózní druhy, které se běžně v jiných zahradách nechovají. V naší zahradě mezi ně bez pochyby patří rypoši lysí, které můžete vidět mezi pavilony žiraf a nosorožců. Tento druh rypoše můžete v České republice vidět jen u nás. Oproti tomu rypoš obří vymizel ze zoologických zahrad téměř úplně. Aktuálně je největším chovatelem pražská zoo, která tato zajímavá zvířata získala z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Je tedy patrné, že tito rypoši jsou chování i v jiných institucích. Nicméně pokud se zaměříme na zoologické zahrady, jsou rypoši obří (kromě…
Naše zoologická zahrada je druhým největším chovatelem v Evropě (hned po Zoo Jersey) a zároveň jediným chovatelem v České republice. Chováme zde aktuálně 8 jedinců, a to na dvou místech – v expozici v pavilonu Madagaskar a na chovatelském zázemí ve vedlejší budově. To je velmi důležité, jelikož zvířata by se navzájem neměla vidět ani cítit. Chov potravních specialistů není snadný a lemur rákosový není výjimkou. Jelikož se ve volné přírodě vyskytuje je poblíž jezera Alaotra musí se jeho jídelníček v lidské péči snažit co nejvíce napodobit vodní rostlinstvo. U nás lemury krmíme v sezóně rákosem v zimě bambusy. Během celého roku dostávají…
Klokanomyš spinifexová, která své druhové jméno obdržela podle bodlinaté trávy „spinifex“, obývá suché oblasti západní až střední Austrálie. Žije v početných koloniích a umí velmi dobře hospodařit s vodou.V zoologických zahradách je velmi raritním chovancem. V České republice je aktuálně můžete vidět pouze v Zoo Jihlava, kde jsou vystaveny i pro návštěvníky. K nám do Plzně dorazily letos v červenci a prozatím zůstávají v zázemí. Tyto raritně chované hlodavce jsme získali z privátního chovu Ariela Jackena. Přijeli k nám dva samci a tři samičky a hned za dva týdny jsme se těšili z prvních mláďat!Největším a neúspěšnějším…
Plzeňská zoo je proslulá chovem drobných hlodavců a je suverénně první v počtu chovaných taxonů. Jedním z nich jsou bodlinaté myši – bodlinatky (rod Acomys). Od běžných myší se liší hlavně svou srstí, která by se dala přirovnat k bodlinám ježka. V případě bodlinatek se však jedná o tvrdou srst. Mláďata se rodí s jemnými kožíšky, které se po pár týdnech přemění právě na drobné bodliny. Bodlinatky se ve volné přírodě vyskytují v Africe, západní Asii a Středomoří, kam byly pravděpodobně zavlečeny. Žijí v početných koloniích a živí se jak rostlinou, tak živočišnou potravou – nejčastěji v podobě bezobratlých živočichů. Na rozdíl od klasických…
Uplynulý rok se nese ve znamení damanů. Nejvzácnějším ze čtyř chovaných druhů je daman stromový (Dendrohyrax arboreus), kde se nám povedlo ve spolupráci se Zoo Ostrava sestavit hned dva chované páry. Jeden vystavujeme v expozici mezi pavilony žiraf a nosorožců a druhý chováme v zázemí. Velmi nás těší, že se jako první rozmnožil právě pár v expozici, a tudíž mládě s trochou štěstí mohou vidět i návštěvníci! Mládě se narodilo 24. března a je prvním mládětem narozeným v Plzni.Proč je odchov tak významný? Je to prosté – podle dostupných informací jsme teprve druhou zahradou, které se podařilo tento druh rozmnožit v rámci evropských zoologických…
Nedílnou součástí jídelníčku některých našich primátů je tzv. okus. Tímto termínem se rozumí olistěné větve stromu a keřů, stejně tak jako jejich pupeny, květy či drobné větvičky s lýkem.Listy představují u mnoha druhů poloopic, opic i lidoopů důležitý doplněk stravy, ba dokonce v případě potravně specializovaných zástupců její nepostradatelnou součást. Mezi typicky listožravé opice patří například i podčeleď hulmanů (Colobinae), kterou v Plzni zastupují elegantně černobílé guerézy angolské (Colobus angolensis palliatus). Tyto africké opice jsou ke konzumaci listů adaptovány několika způsoby. Nejvíce zásadní adaptací je pro ně specificky modifikovaný žaludek, který…
Plzeňská zoologická zahrada má velkou kolekci klokanů. Je proto čím dál tím těžší najít druh, který se zde ještě nepovedlo rozmnožit. Velmi se proto radujeme z odchovu klokánka krysího. Tento druh chováme již řadu let. Nicméně až v loňském roce se podařilo sestavit fungující pár. Od konce loňského roku jsme začali pozorovat změny na vaku naší chovné samičky. Jelikož samice nosí mládě ve vaku přes 90 dní můžeme až nyní, kdy mládě opustilo vak, mít radost z odchovu. Mládě je ještě stále kojeno a pohlaví zatím neznáme. Všichni tři klokánci jsou chováni v chovatelském zázemí. Každý v Evropě narozený klokánek krysí je ale nesmírně cenný a je proto velmi oceňováno, že je…
Kusu liščí je australským stromovým vačnatcem, který se v plzeňské zoo vyskytoval již v minulosti. Tohoto všežravého vačnatce se poprvé podařilo rozmnožit v roce 2019 a od té doby se s pravidelností množí. Z prvních odchovů jsme si nechali samečka, kterého jsme loni dopárovali samičkou z brněnské zoo. Aktuálně chováme čtyři dospělá zvířata (dva chovné páry) a jednoho dospělého samečka. Oba naše chovné páry se nám v podstatě současně rozmnožili.Již na konci loňského roku jsme si všimli pohybů na vacích obou samic. Jelikož mláďata setrvávají ve vaku i přes 4 měsíce až zhruba od začátku března je pozorujeme mimo matčiny vaky. Mláďata se v tuto…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.