Zápisník zoologa

Mladý samec vodušky červené odjel do nového domova

Vodušky červené chováme již od roku 2003. Každoročně od nich během zimních měsíců odchováváme mláďata. V letošním roce se podařilo odchovat samici a dva samce. Již v minulém roce jsme se domluvili s Jihočeskou Zoo v Hluboké nad Vltavou, že u nás odchovaný samec odejde k jejich dvou samicím, které chovají v nové africké expozici. Transport se uskutečnil v úterý 29. září. Samec byl nejprve oddělen z venkovního předvýběhu do vnitřního boxu a poté odchycen ošetřovateli a vmanipulován do přepravní bedny. Dvouhodinová cesta proběhla naprosto v klidu. Antilopa v bedně celou dobu ležela, ale během kontrolních zastávek reagovala normálně.…

Sonografické vyšetření zebry bezhřívé

Naše v letošním roce dovezené stádo zeber bezhřívých tvoří tři zvířata. Hřebec Kim narozený ve Dvoře Králové, starší klisna Tosia narozená v polských Katowicích a mladší klisna narozená v polském Borysewu, kterou jsme u nás pojmenovali Kessi. Starší Tosiu jsme kvůli nutné korekci kopyt již v polovině srpna uspali a v rámci celkového vyšetření jsme zjistili, že je zdravotně v pořádku. Mladší klisnu, o které jsme měli informaci, že pravděpodobně nikdy neměla hříbě jsme uspali 25. září. Nejprve jí veterinářka provedla sonografické vyšetření, při kterém zjistila nejenom to, že je zdravá, ale dokonce krátce březí. Současně byl pozván kovář, aby provedl…

Komplikace s obnoveným chovem skunků

V polovině července jsme dovezli z pár skunků pruhovaných z německého Limbachu-Oberfrohna, pár se zabydlel poměrně rychle, samec byl aktivnější oproti samici, která je mnohem plašší. Velkým překvapením proto bylo, když jsme samce po dvou týdnech nalezli uhynulého v jedné z boudiček. Příčina nebyl zřejmá, u samce nebyly pozorovány žádné zdravotní komplikace. Teprve při detailní pitvě byla příčina odhalena, samec trpěl nádorovým onemocněním hlavy, nádor bohužel zasáhl horní i dolní čelist a další kosti lebky, jelikož byly zasaženy kosti nešlo onemocnění odhalit dříve, samec se navíc vyznačoval velkou vitalitou a chutí k jídlu. Těžké zdravotní komplikace tak…

Kuandu na speciálním vyšetření

Našeho samce kuandu obecného trápí dlouhodobě jeden zdravotní problém, který začal jako obyčejná rýma. Bohužel se jej dlouhodobě nedaří odstranit a našeho chovného samce trápí nadále hnisavé i krvavé výtoky z nosu. Samec podstoupil už několik vyšetření, ale bohužel jeho specifická anatomie hlavy a zvláštní tvar jeho nosu brání v detailní prohlídce a zjištění podstaty problému. Proto byla požádána o spolupráci specializovaná klinika Jaggy v Praze, se kterou jsme již spolupracovali při vyšetření našich mladých lvů. Dne 22. září podstoupil samec kuandu CT vyšetření hlavy, výsledky ještě musí být posouzeny, a my doufáme, že příčina zdravotních komplikací…

Lev Dabir v Zoo Chleby

Dne 18.9.2020 jsme převezli našeho mladého lva Dabira do Zoo Chleby. Je tak zatím jediný z u nás odchovaných lvů, který našel nový domov v České republice. Ostatní jeho sourozenci jsou ve Francii (Baqir, Esma a Deema) a v Rakousku (Amira). Jak už jistě víte z dřívějších zpráv, Amira už úspěšně odchovala tři samečky. Doufáme, že se v budoucnu najde k Dabirovi vhodná samice a chov berberských lvů se bude dále rozrůstat. Bohužel pro berberské lvy neexistuje žádný reintrodukční program, chovný program v marocké Zoo Rabat v jakési formě možná funguje, ale je téměř nemožné domluvit se na jakékoliv spolupráci. Doufáme, že se situace změní, ale…

Korekce kopyt u ovcí tlustorohých

Na 15. září jsme si naplánovali korekci kopyt u našeho stáda severoamerických ovcí tlustorohých. Tento druh žije v přírodě na skalnatém povrchu, a tak jsou jeho kopyta přizpůsobena nutnosti rychlému růstu. V našich podmínkách samozřejmě ovce nemají tolik pohybu jako v přírodě, a tak jim kopyta přerůstají. Aby nedošlo k nepřirozenému pohybu končetin a dalším zdravotním komplikacím s tím spojených, musíme tak dvakrát ročně všechny ovce tlustorohé chytit a přerostlou rohovinu kopyt pomocí speciálních kleští zkorigovat.V současné době chováme osm samic tohoto druhu. Tvoří jej ovce narozené v Zoo Praha, v holandském Arnhemu a jedna se…

Přírůstek u kudu velkých

Dne 30.srpna se v africkém pavilonu narodil samec kudu velkého. Jde již o třetí mládě samice Mony narozené v německém Osnabrücku.Kudu velký je jednou z velkých afrických antilop obývající husté křovinaté porosty východní Afriky. Tomuto biotopu je svým štíhlým tvarem těla a dlouhýma nohama zcela přizpůsoben. Jde o největšího zástupce skupiny lesoňů, do které patří antilopy losí, nyaly, sitatungy a lesoni.Samec dosahuje hmotnosti až 300 kg a má majestátní spirálovité rohy. Samice jsou o poznání menší a jsou bezrohé. Obě pohlaví mají na těle bílé pruhy, které jim pomáhají v maskování. Každé zvíře má pruhy podobně jako zebry naprosto jedinečné.…

Co je české, to je hezké…

Již třetí ročník netradiční chovatelské výstavy ,,Co je české, to je hezké´´ letos s podtitulem: ,,co se chová na českém dvorku´´ se uskutečnil o víkendu 22. a 23. srpna na statku Lüftnerka. K vidění bylo čtyřicet králíků, šedesát holubů a deset klecí s drůbeží (husy, kachny, perličky a slepice).Celá akce se opět uskutečnila ve spolupráci s Českým svazem chovatelů, oblastní organizací Plzeň. Pod vedením ing. Krůty jsme dovezli všechna zvířata a úspěšně je dali do klecí tzv. ,zaklecovali´´.Již od pátečního odpoledne mohli tak návštěvníci naší Zoo obdivovat krásu a různorodost plemen a barevných rázů domácích zvířat.K vidění byly králíci od velkých…

Zebra bezhřívá Tosia potřebovala kováře

Na konci července k nám dorazily tři zebry bezhřívé. Tento vzácný poddruh zebry stepní nahradil dosud chované zebry Chapmanovy. Již po kontrole zvířat po transportu nám bylo zřejmé, že budou potřebovat zvýšenou péči. Obě klisny měly na zádech nedolínanou zimní srst a jejich kopyta byla přerostlá. Do krmné dávky jsme tak zařadili kromě standartních vitamínů také biotin, který jim pomůže zlepšit stav srsti a kopyt. Starší z klisen, Tosia měla bohužel kopyto na přední noze přerostlé do strany a bylo zřejmé, že jí dělá problém normální chůze a je nutné co nejdříve zasáhnout. Po uplynutí několika týdnů od transportu, na dvanáctého srpna, jsme tak naplánovali její uspání. Ke…

Přicestoval samec levharta čínského

Z rakouského Tierparku Stadt Haag dorazil ve středu 15.7.2020 15-ti měsíční samec levharta čínského jménem Amadu. V budoucnu by měl utvořit nový chovný pár s naší samicí Tikou, která je původem ze Zoo Krakow a do naší zoo přicestovala v dubnu 2019. Transport znamenal pro obě zvířata změnu, samice byla přestěhována do vedlejšího výběhu, který má předvýběh a větší vnitřní ubikaci a je tak vhodnější pro případné odchovy. Samec je v sousedním výběhu a musí si pomalu zvyknout na nové prostředí a samostatný život bez sourozence a matky.Po uvyknutí na vnitřní ubikaci se obě zvířata seznámí také s venkovním výběhem a v poslední fázi jim bude…

Ukončení chovu zeber Chapmanových

Zebry Chapmanovy chová naše zoo od sedmdesátých let minulého století. Během této doby se podařilo odchovat několik desítek mláďat.V loňském roce jsme se rozhodli vyměnit chov tohoto poddruhu zebry stepní za mnohem vzácnější, zebru bezhřívou. Ta v současné době v přírodě žije zřejmě pouze v Ugandě v počtu kolem tří set jedinců. V zajetí ji můžeme potkat pouze v několika zoologických zahradách v Evropě s počtem zvířat kolem třiceti.Transporty zvířat byly naplánovaný na dobu, kdy loňská mláďata, dva hřebci dosáhnou jednoho roku věku a budou moci být odstaveni. První kobyla, Zaira odešla na začátku července do Zoo Spišská Nová Ves na Slovensku. Tam se…

Lev Deema v novém domově

V poměrně krátké době našel nový domov také náš druhý mladý lví samec Deema. Krásná Zoo v Boissiére du Dorée hledala pro svůj nový hektarový výběh lvího krále. Transport byl domluven na polovinu března, tak aby ve stejný čas do Boissiére přijely i lvice a všichni lvi si před otevřením nové části zoo zvykli na nové prostředí.Lvice už na Deemu v novém domově čekaly, jedna roční a druhá pětiletá, obě krásné kočky. Plán zoo byl lvi spojit za několik dnů a zvykat je na výběhu. Podle posledních informací a zaslaných fotografií, bylo trio lvů spojeno koncem března, k žádnému konfliktu nedošlo a lvi tvoří harmonizující skupinu a my doufáme, že v budoucnu…

Lev Dabir musel podstoupit operaci

Úrazy různého druhu se nevyhýbají ani zvířatům chovaným v Zoo Plzeň. Před několika měsíci náš mladý lev začal kulhat na levou přední nohu. V té době byl ještě ve výběhu se svým bratrem, takže jsme kulhání přičítali šarvátce mezi bratry, takováto poranění jsou naprosto běžná a příznaky velmi rychle odezní. Dabir ale kulhal i po týdnu klidu, proto jsme déle neváhali a začali s léčbou. Dabira vyšetřil náš veterinář, ale příčinu se najít nepodařilo. Lví bratry čekalo vyšetření MRI na specializované klinice v Praze, jejich možnosti rentgenování jsou mnohem lepší a specialista ortoped nabídl svou pomoc, proto jsme se rozhodli obě vyšetření spojit.Vyšetření bylo…

Mladá rysice odjela do Münsteru

V roce 2017 jsme v Zoo Plzeň složili nový chovný pár rysů červených. Trvalo dva roky než jsme se dočkali úspěšného odchovu, tří rysích samiček. V květnu se mláďata ve zdraví dožila jednoho roku a přišel čas hledat jim nový domov. O jednu z mladých samiček projevila zájem zoologická zahrada v Německém Münsteru. Díky koronavirové pandemii se transport posunul, ale v červenci přišel čas odchodu. Mladou samičku jsme se rozhodli chytit a vyhnout se tak imobilizaci. Vzhledem ke svažitému terénu ve výběhu nebyl odchyt jednoduchý, ale rysici se nakonec podařilo chytit a umístit do transportní bedny. V odpoledních hodinách 14.7. ji pak transportní firma…

Stříhání ovcí na statku Lüftnerka

Ve čtvrtek 2. června proběhlo na statku Lüftnerka každoroční stříhání ovcí. Letos proběhlo s dvouměsíčním zpožděním nejprve kvůli koronavirové krizi a posléze nepřízni počasí.Ovčí vlna je jedním z důvodů, proč byly ovce domestikovány a šlechtěny. V dnešní době tuto přírodní tkaninu vytlačují syntetické materiály a tak se v našich podmínkách přestávají ovce s produkcí vlny chovat a nahrazují je plemena vyšlechtěná na produkci masa.V naší zoo v současné době chováme šest plemen domácích ovcí. Obě plemena vyšlechtěná u nás a čtyři další zajímavé svou velikostí, strukturou srsti či tvarem rohů. Nejvzácnější jsou ovce pocházející z hranic…

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
Novinkou letošní sezóny je pavilon gueréz  číst dále
Šest dní v týdnu se konají ukázky dravců na amfiteátru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor