Pozitiva pandemie koronaviru

Příroda v období pandemie koronaviru si na mnoha místech oddechla, jak potvrzuje i náš malý příběh. V červnu se na loukách obhospodařovaných Zoo a BZ, které zahradě slouží jako potravinová základna, zastavil a čerpal nové síly samec chřástala polního. Je to pro nás výjimečná událost. Louky bývají totiž v tuhle dobu již pokoseny z důvodu konání koncertů v Lochotínském amfiteátru. Pandemie koronaviru  "zrušila" chystané koncerty, a tím pádem nebylo potřeba louky sekat. Tráva narostla vysoká a mokřad na jejím okraji poskytl ideální niku pro odpočinek chřástala polního na jeho migrační trase ze zimoviště v Africe.

Na přítomnost chřástala polního na louce před zoo nás upozornila častá návštěvnice a příznivkyně zoo, bioložka, která tam poblíž venčila svého psa. Následující noc byla přítomnost chřástala nejen potvrzena, ale chřástal byl odchycen, okroužkován a byla mu zjištěna biometrická data. Chřástal na této louce pobyl asi týden, nabral sílu a pokračoval dál hledat vhodné místo k rozmnožování.

Tito ptáci to s námi lidmi nemají vůbec jednoduché. Na jejich migrační trase číhá mnoho překážek. Od vysokých skleněných  a zrcadlících se ploch, nástrahy v podobě odchytových sítí, lepů a střelců ve Středomoří, nebezpečné sloupy vysokého napětí, dravce a toulavé kočky až po žací stroje na našich lučních travních porostech. Proto jsme byli přítomností volajícího samce nesmírně potěšeni. Populace chřástalů polních z naší zemědělské krajiny v závislosti na všech aspektech, včetně počasí, mizí. Potvrzují to data z našeho již desetiletého monitoringu ve Slavkovském lese a na Šumavě.

 

Potěšte se také zpěvem chřástala polního zachyceného na Šumavě kamerou hlavního zoologa Zoo a BZ, Bc. Tomáše Jiráska:

https://youtu.be/2Fv7EH7ltL4

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
Prázdniny v zoo mohou začít už tento pátek číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor