Vzácné květy z Černé rokle

V NPP Černá rokle v katastrálním území Kosoř, patřící CHKO Český kras, rozkvetl kriticky ohrožený trličník brvitý (Gentianopsis ciliata), dříve hořeček brvitý. Pro trličník brvitý je charakteristické, že rozkvétá až na konci léta a začátkem podzimu.
Úbytek tohoto druhu je v posledních desetiletích poměrně značný, byl proto zařazen v Červeném seznamu k ohroženým druhům naší květeny (C3).
V minulosti zcela odlesněné, nyní zarůstající stráně jsou především geologicky a palentologicky mezinárodně významným územím se stratotypem hranice mezi stupni lochkov a prag. Na skalních stepích, stepních trávnících a v opuštěných lomech se vyskytuje význačná květena, bryoflóra a mykoflóra i bohatá entomofauna.

Lokalita přirozeně zarůstá sukcesí, je tedy velmi důležitá individuální péče a řízený management při odstraňování škodlivých náletů. Po dohodě s AOPK ČR revitalizaci již více než pět let svépomocí zajišťují členové SOMU (Společnost pro ochranu motýlů). Práce v těžkém terénu je namáhavá, proto jim pomáhají zaměstnanci plzeňské Zoo a BZ. Dříve bylo bezlesí udržováno pravidelnou pastvou.
Pokud se tato lokalita ponechá jen přírodě, postupně zaroste a vzácní živočichové i rostliny vázané na vápencové podloží a slunné, otevřené plochy postupně zmizí. Byla by to ale velká škoda. Kromě hořečku brvitého je v těchto dnech v Černé rokli možné spatřit i teplomilnou saranči německou (Oedipoda germanica) či dnes velmi vzácného okáče metlicového (Hipparchia semele). Oba druhy se v České republice v současnosti vyskytují jen na několika posledních lokalitách, a to v Českém středohoří a Českém krasu.

Foto: Jiřina Pešová

          

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor