březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
V roce 2015 byla v části Tropického pavilonu Z otevřena unikátní expozice Království jedu. Obsahuje 12 biotopových moderních terárií se zástupci různých skupin jedovatých hadů z 5 částí světa. Naleznete v ní kobry, chřestýše, křovináře, taipany či smrtonoše. Může se chlubit i dvěma africkými sousedkami - mambou černou a mambou úzkohlavou ze skupiny zelených mamb. Oba tyto druhy se v péči zkušených chovatelů již rozmnožily.
Tato šelmička se pomalu šíří evropskými zoo (2017: 23). V plzeňské zoo se množí v africkém nočním pavilonu. Je známá i pod názvem kusimanse.
Na jaře roku 2015 byl po několika letech obnoven chov mangusty žíhané. Z Berlína dorazilo 5 jedinců. Dne 15. srpna hned přivedly na svět 3 roztomilá mláďata. Návštěvníci je uvidí u pavilonu Tajemný noční svět Afriky. V roce 2017 už má tlupa přes 20 členů.Novodobý chov cibetkovitých (promykovitých) šelem v plzeňské zoo začíná 21.10.1989. To byli ze Zoo Dvůr Králové přivezeni 2 samci a 1 samice mangusty žíhané (Mungos mungo), narození roku 1987. Pro atraktivnost druhu bylo rozhodnuto navýšit jejich stav skupinou mladých mangust ze Zoo Ústí nad Labem v roce 1997. První odchov šesti mláďat se podařil roku 2000.V Plzni v zoo dále žije mangusta liščí, která se zde množí…
* od 40. let chová plzeňská zoo zástupce čeledi medvědovití * medvědi tvoří spolu s pandou velkou čeleď o celkem 8 druzích, nejvíce druhů obývá Asii, medvědi zcela chybí v Austrálii, Africe a Antarktidě (lední medvěd je arktický) * příbuznou čelení jsou medvídkovití (např. mýval), je nesprávné medvídkem nazývat vačnatce - koalu * medvědi jsou všežravé šelmy s vysokým podílem rostlinné stravy, největší procento živočišné potravy mají lední medvědi * známý medvěd grizzly není samostatným druhem, ale pouze poddruhem (geografickou subspecií) medvěda hnědého * medvěd hnědý měl původně široký areál rozšíření v Evropě, Asii a Severní Americe, od …
Zástupce ploskonosých primátů Nového Světa se v plzeňské zoo pravidelně rozmnožuje. Nejprve žila jejich rodina v Tropickém pavilonu, od roku 2014 jsou ke spatření v Amazonském pavilonu. Sdílejí společnou expozici s pásovci, kuandu nebo kosmany bělovousými. Z dalších druhů jihoamerických primátů je zde nyní ke spatření chvostan bělolící, dříve i kotulové či malpy.
Od dubna 1997 chová ZOO Plzeň i zajímavé drobné jihoasijské tzv. štěkavé jelínky. Jsou oblíbení i ve Velké Británii, kde žijí v oborách a některých ZOO zcela volně. V evropských podmínkách rodí na přelomu jara a léta po čtyř- až pětiměsíční březosti. Našemu hlavnímu samečkovi původem z Liberce jsme po rok a půl trvajícím snažení dovezli nevěstu z polské Poznaně a po několika týdnech i další kamarády z Bratislavy. Každý jelínek denně spotřebuje asi 1,5 kg potravy - seno, vodu, mrkev, jablka, řepu aj. Umí si dokonce louskat vlašské ořechy, které jim padají do výběhu, zpestřují si jídelníček i žaludy, jeřabinami a rádi lížou sůl.…
Tento unikátní druh australského hlodavce nebývá v zoo chován často. Navzdory typické potravě svých příbuzných může mít na jídelníčku dokonce malé ryby. V plzeňské zoo sousedí s klokany uru v prvním pavilonku za hlavní pokladnou v rámci expozic Australské oblasti.
Myš nilská je jedním z mnoha obyvatel Pavilonu afrických savců v rámci Etiopské zoogeografické oblasti. Plzeňská zoo je mj. členem chovatelské skupiny pro malé savce BAG Kleinsaugetiere.S ročním poplatkem 500 Kč za kus je myš nilská ideálním druhem pro adopci.
V expozici nedaleko výběhů velbloudů či pandy červené nalezneme v plzeňské zoo tuto zoologickou raritu pojmenovanou po českém géniovi Járovi Cimrmanovi. Jeho biologický odkaz najdeme nejen v pojmenování myšice Cimrmanovy (Apodemus microps cimrmani), vyskytující se pouze v plevelné vegetaci v blízkém okolí Žatce. V letech 1974–81 byly na Žatecku sbírány vývržky sov pálených. Při jejich zpracování byly nalezeny pozůstatky malého druhu myšice. Porovnáním s lebkami myšice malooké, jediného tak malého druhu ve střední Evropě, byla zjištěna podobnost, ale také určitá rozdílnost. Na základě těchto zjištění byla myšice popsána Vladimírem Vohralíkem v roce 2002 jako nový…
Menší a vzácnější příbuzný známého nandu pampového z Jižní Ameriky, kterého v plzeňské zoo v roce 2021 vystřídal. Je chován společně s kapybarami a lamou vikuňa. V roce 2024 byla zaznamenána první, zatím neoplozená snůška vajec.
Tento krásný velký papoušek z Australské oblasti je poslední roky ozdobou plzeňské zoo. V rámci Generelu je pro něj plánována nová expozice. V současnosti žije v Tropickém pavilonu Z.
Nesyt africký je asi 100 cm vysoký čáp, rozšířený od Senegalu do Súdánu a na jih až do Kapska. Zdržuje se u vod a na bažinatých místech, někdy však zaletuje i na mořské pobřeží. Na lov se vydává po rozednění a potom zas pozdě odpoledne. Živí se většími druhy hmyzu, měkkýši a červy, ale především rybami a obojživelníky. Občas se zmocní i drobných hlodavců nebo ptačích mláďat. Ve velké voliéře plzeňské zoo mu dělají společnost jeřábi, racci, ibisi, pelikáni a další ptáci. V ČR se před časem, po mnoha letech chovu, poprvé rozmnožili v jediný rok ve všech 4 zoo, které je chovají, včetně plzeňské zoo - v roce 2007. Chová jej přes 40 zoo v …
* Zeměkouli obývá pouze 6 druhů nosorožců. Zbylé asijské druhy, jávský a sumaterský, jsou kriticky ohroženy vymřením. Nosorožec tuponosý (jižní) je po velmi nízkém stavu okolo roku 1900 nyní nejhojnějším druhem. Ovšem ročně je pytláky uloveno pro rohovinu přes 1000 jedinců. * spolu s tapíry a koňovitými patří nosorožci do řádu lichokopytníci (nejsou blízce příbuzní hrochům) * jávský a indický nosorožec mají pouze jeden roh, ostatní druhy dva; sumaterský nosorožec je více osrstěný * nosorožec tuponosý má širokou tlamu uzpůsobenou pasení se na trávě; nosorožec dvourohý zase převislým pyskem ulamuje větvičky keřů či nízkých…
Nutrie je původně americký vodní hlodavec, zvaný řekomyš, částečně přesídlený na jiná místa (útěky z lidských chovů, vypuštění). Na rozdíl od většího bobra nemá plochý ocas a má oranžové zuby. Bývá při pozorování v přírodě často zaměňována s vydrou, která ale nemá zavalité, ale proudnicové tělo. Plzeňská zoo roky chovala tradiční přírodně zbarvenou formu (zemní expozice v dnešním prostoru lvů), ovšem na statku Lüftnerka nyní žije plemeno vyšlechtěné nedaleko Plzně - přeštická nutrie!
* jde o africkou antilopu ze skupiny lesoni * u nyal je pohlavní dvojtvárnost, dimorfismus; tmavěji zbarvení samci mají lyrovité rohy a hřívu; světlejší samice a mláďata jsou bezrohé * v Plzni byl původně chován příbuzný druh, sitatunga * kromě nyaly nížinné existuje i nyala horská První nyalou v Plzni byl Mex z Dráždan. Narodil se v roce 2007, přijel jako roční. Od roku 2010 nebyl sám. Nejstarší samice Ina (*1999 ve Dvoře Králové) se v roce 2011 v únoru stala matkou jeho první dcery jménem Indaba. Stádo později rozšířily i dvě samice Lara a Zoe, které se narodily v Beekse Bergen Safari parku v…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.