březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Patří do třídy savci, řádu hlodavci, čeledi dikobrazovití, podčeledi osináci. Osináci mají proti dikobrazům menší a štíhlejší postavu, vetší lysé ušní boltce a delší slabý ocas zakončený štětkou bílých chlupů. Na zadních nohách mají náznak plovacích blan, dobře plavou, šplhají i skáčou. Mívá hmotnost 1,5-4 kg; délku těla do 60 cm, ocásek do 23 cm. Po 100 – 110 dnech březosti mívá 1-4 mláďata. Je rozšířený od Gambie po západní Keňu a jižní Kongo. Jde o pralesní teplomilné zvíře, které se přes den skrývá mezi kořeny stromů, ve skalních dutinách nebo pod břehy řek a potoků. Nevystupuje do nadmořské výšky nad 700m. Zdržuje se v rodinných tlupách o 6-8 jedincích …
Zejména na statku Lüftnerka chová Zoo Plzeň několik plemen ovce domácí. V roce 2020 to jsou šumavka, valaška, skudde, ovce ouesantská nebo cápová. Počet plemen se vyvíjí.My, ovce domácí spolu s kozou domácí patříme mezi méně často adoptované druhy v Zoo Plzeň. Pokud mě chceš podpořit, navštiv sekci Adopce.
Tento severoamerický druh je v Plzni chován od roku 2016 dovozem zvířat z Arnhemu a Prahy. Jiné evropské zoo jej v současnosti nechovají. V Plzni se již rozmnožil a sousedí s dalším vzácným druhem ovce - ovcí aljašskou.
Pavilonek spolu s pandou červenou sdílí (odděleně) pár ovíječů maskovaných. Plzeňská zoo je chová jako jediná v ČR. V expozici vystřídali oviječe skvrnité (filipínské).
Pandu červenou začala plzeňská zoo chovat v souvislosti s africko-asijskými expozicemi, dotačně podpořenými EU v roce 2010. Výběh se třemi vzrostlými duby leží mezi voliérami irbisů, výběhem velbloudů a nosorožců. Sameček Chigo z Vídně zde žil v letech 2010-2017, samička Czene dorazila z Nizozemí v roce 2014. V roce 2019 se proslavil samec Nepál letním útěkem do lesa směrem k Radčicím. Prvoodchov se v Plzni podařil v roce 2023.Panda červená je nyní řazena do samostatné čeledi, její jmenovkyně panda velká patří mezi medvědy.Pandu červenou můžeš podpořit i nákupem dárkového poukazu na e-shopu zoo: …
* spolu s mravenečníky a lenochody patří do řádu chudozubí * řád je endemický pro Jižní a Střední Ameriku * pásovci umí krátkodobě zadržet dech, například při hrabání nor; je u nich popsána polyembryonie (rozpad oplozeného vajíčka na více zárodků - jednovaječní sourozenci); pomohli medicíně při objevu vakcíny proti lepře V roce 2002 po cca 35 letech obnovila plzeňská zoo chov pásovců, konkrétně druhem pásovec štětinatý. K prvnímu samečkovi (příchod 2002), byla získána samice z Berlína (2004). Dospělé pásovce pokřtil Martin Dejdar na Esmeraldu a Josého Armanda. Mládě narozené 18.8. 2005 obdrželo jméno Pedro; v roce…
Nejčastěji chovaný druh pekari žije v Plzni od roku 2000, kdy dorazily 2 páry. V historii chovu se pekari opakovaně rozmnožili. Obývají společný výběh s nosály červenými.
Úplně první pelikán bílý se v plzeňské zoo objevil v roce 1961, tedy ještě v Doudlevcích, další 4 v roce 1965. O rok později přibyli i pelikáni kadeřaví. Chov pelikánů byl počátkem 70.let přerušen. První novodobí pelikáni přijeli v roce 1988. Šlo o druh pelikán bílý (v mnoha jazycích pelikán růžový), který je zde chován dosud. Jejich počet se ustálil na 10 kusů. Jsou chováni na volno v tzv. dolním africkém výběhu se zebrami, pštrosy a antilopami; krmí se rybami i si sami aktivně přilovují. Později přibyl i druh pelikán rudohřbetý, ti v létě volně létají s ibisy a kolpíky ve velké voliéře vodních ptáků. Od podzimu (obvykle…
V roce 2010 do naší zoo přibyl pár psů ušatých dovezených z Tanzánie, jde o určený poddruh: Otocyon megalotis virgatus. Psy tohoto východoafrického poddruhu chová plzeňská zoo jako jediná v Evropě, ostatní ch 34 zoo chová jihoafrický poddruh. Vystřídal své starší kolegy neurčeného poddruhu. V roce 2014 slaví premiérová mláďata. Přišla na svět počátkem dubna. Setkat se s nimi můžete ve venkovním výběhu, kde vykukují z mohutných podzemních nor pod balvany, nebo si již hrají na trávě či se sluní. Suché otevřené savany jsou domovem těchto v párech žijících psů. Živí se hlavně termity a jiným hmyzem a drobnými hlodavci, občas i ovocem. Mimo vačnatce mají…
* erbovní plameňák chilský byl v roce 2022 nahrazen plameňákem růžovým v poutavé expozici Mokřady Albufera Nejstarší datace přítomnosti plameňáka v zoo v Plzni spadá do října 1965, měli původ v pražské zoo a dále od obchodníka Brinka. Do té doby chovala zahrada spíše ptáky méně náročné na krmení a chov. V roce 1966 jich zde bylo 7. Další byli přivezeni v roce 1970 obchodníkem Sensenem. Šlo o plameňáky chilské a patrně i starosvětské. V roce 1976 přibyl dokonce i plameňák kubánský chycený lidmi v přírodě u Sokolova.První dokonalejší zmínky o chovu plameňáků chilských se datují k roku…
V Plzni je prase savanové (dříve nazývané bradavičnaté) chováno od roku 2010. Původní pár se opakovaně rozmnožil, nyní zde žije mladá samice ze Zoo Kronberg a čeká na nového partnera.
Velkou raritou afrického pavilonu je od roku 2021 pár největší promyky světa - promyky bažinné. Do českých zoo se vrátily po cca 60 letech. V roce 2022 se poprvé rozmnožily. Od roku 2023 využívají venkovní expozici, kde ve vodním příkopě mohou plavat, jako v přírodě.
Jde o šelmičku žijící v párech či samotářsky s denní aktivitou. V plzeňské zoo se pravidelně množí. Samec je zbarven pískově, samice a mláďata jsou tmavé. Žijí v pavilonu Tajemný svět africké noci.
* dospělý pták dosahuje výšky až 2,5 m a váží až 150 kg. Jeho nejnebezpečnější zbraní jsou nohy, ve kterých má pštros obrovskou sílu. Podle některých údajů dokáže kopnutím přerazit nohu dospělého člověka. Rád se zdržuje ve společnosti zeber a antilop. * jde o největší a nejmohutnější druh současného ptáka světa * samec je zbarven černě s červeným krkem, samice má peří šedivé (tzv. dimorfismus, případně dichromatismus) První plzeňské pštrosíky přivedl na svět chovný pár přirozeně vychovaných rodičů. Byl sestaven pomocí ostravské zoo. Poté už si museli vybudovat sympatie a samička snesla partnerovi do kladiště z písku 9…
V dlouhé historii chovala plzeňská zoo tři druhy puštíků rodu Strix. Nejdéle a nejvíce středoevropského puštíka obecného. V 90. letech se přidal mohutný puštík bradatý či vousatý. Naposledy se objevil puštík bělavý, který má několik geografických poddruhů. Po přestávce se vrací právě tento druh v roce 2021 a osídlil voliéru po orlech volavých nedaleko dikobrazů a sibiřského srubu v expozici Sibiř.V historii chovala plzeňské zoo například výry velké, kalouse ušaté, sýčky obecné a další sovy. Od 70. let slavila velké úspěchy v odchovu sovic sněžních, které tento druh dokonce přivedly na dlouhé roky do loga zahrady.
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.